Провідні експерти обвинуватили рф у геноциді та намірах знищити український народ – CNN

Новини
Ексгумовані з братської могили тіла мешканців Бучі, вбитих російськими окупантами. Київщина Фото: Andrei Novitsky

Дії військ рф в Україні дають достатньо доказів, щоб зробити висновок, що Москва розпалює геноцид та вчиняє звірства, спрямовані на знищення українського народу.

У правовому звіті, підписаному понад 30 провідними вченими-правниками та експертами з геноциду, російську державу обвинувачують у порушенні кількох статей Конвенції ООН про геноцид, повідомляє CNN з посиланням на копію документу.

Фахівці попереджають про серйозний і неминучий ризик геноциду в Україні, підкріплюючи звинувачення довгим списком доказів, включаючи приклади масових вбивств мирних жителів, примусових депортацій та дегуманізуючу антиукраїнську риторику, яку використовують високопосадовці Росії.

Звіт було підготовлено Інститутом стратегії та політики New Lines, американським аналітичним центром, та Центром прав людини Рауля Валленберга, який базується в Канаді. Автори надішлють його копії до парламентів, урядів та в міжнародні організації по всьому світу.

«Ми зібрали провідних юридичних експертів з усього світу, які потім вивчили всі докази, і вони дійшли висновку, що російська федерація несе відповідальність за порушення Конвенції про геноцид в Україні», – сказав CNN Азім Ібрагім з Інституту New Lines, який відвідав Україну в березні, щоб зібрати докази для звіту.

«Це дуже ретельне і детальне дослідження великої кількості доказів. Ця війна є геноцидною за своєю природою, з точки зору риторики, яка використовується, і манери її втілення. Це дуже, дуже чітко зрозуміло», – сказав експерт.

Конвенція ООН про запобігання злочину геноциду юридично зобов’язує своїх підписантів робити все, щоб запобігти геноциду. Тож звіт закликає міжнародну спільноту втрутитися в події в Україні.

«Часу немає зовсім. Ми переконані, що існує дуже серйозний ризик геноциду. Кожна країна-підписант Конвенції ООН, а їх 151 включно з рф, зобов’язані робити все, щоб зупинити це. Інакше вони теж порушать Конвенцію», – сказав Ібрагім.

CNN пише, що в одній з найбільш страшних частин звіту група експертів проводить пряме порівняння подій в Україні з бійнею в Сребреніці, закликаючи світ почати діяти, поки не стало пізно. «Деталі масового вбивства більш ніж 7 тисяч боснійських хлопчиків і чоловіків у Сребреніці стали відомі міжнародній спільності тоді, коли вже було надто пізно зупинити геноцид, який стався за лічені дні. В 2022 році у нас є можливості точно відстежити аналогічні звірства тоді, коли вони якраз відбуваються, і відреагувати відповідно», – йдеться в звіті.

Документ прямо вказує на відповідальність Москви, звинувачуючи російську владу в організації підбурювання до геноциду й закладанні фундаменту для нього, систематично заперечуючи право української ідентичності на існування. В квітні Кремль різко заперечив слова президента США Джо Байдена про те, що російські дії в Україні – це геноцид.

У звіті сказано, що російська держава порушила статтю 2 і статтю 3 Конвенції про запобігання геноциду. Стаття 2 Конвенції визначає геноцид як спробу виконання дій, «націлених на знищення повністю або частково національної, етнічної, расової чи релігійної групи». Стаття 3 говорить про «пряме і публічне підбурювання до скоєння геноциду». Серед доказів того, що росія порушує ці положення, експерти вказують на постійні заяви Володимира Путіна, який чітко наполягає на тому, що Україна не має права існувати як незалежна країна. Вони також наголошують на риториці російських чиновників, націлених дегуманізувати українців, називаючи їх «звірями», «брудними», «залежними», а також постійно описуючи Україну як «нацистську державу» і «екзистенційну загрозу» для росії.

Але звіт не лише звинувачує росію в намірах скоїти геноцид. В ньому йдеться, що російська армія вже скоює «закономірні і збочені звірства проти українських цивільних» в ході воєнного вторгнення. Добре задокументовані випадки масових страт і вбивств в Бучі, Старому Бикові, а також в Сумській і Чернігівській областях, свідчать, що росія умисне атакує схованки, евакуаційні маршрути, заклади охорони здоров’я, а також бомбардує житлові квартали. Також російські солдати умисне вдаються до згвалтувань, влаштовують облоги, примусово депортують українців в росію і крадуть українське зерно. Все це відповідає «геноцидній моделі знищення».

Як повідомлялось, Державний департамент США запустив програму, метою якої є документування воєнних злочинів, скоєних росією під час війни в Україні. До їх моніторингу залучені американські наукові кола та приватний сектор. Програма включає документування, перевірку і розповсюдження свідчень з відкритих джерел про дії російських військ під час війни. Вона аналізуватиме та зберігатиме відкриту й комерційну інформацію, включаючи супутникові знімки й дані, поширювані через соціальні мережі.

***

О 4 годині ранку 24 лютого 2022 року президент рф Володимир Путін заявив про проведення «спеціальної військової операції» на окупованому Донбасі. росія завдала ракетних ударів по території України і розпочала пряме повномасштабне вторгнення на чотирьох напрямках. Збройні сили України дають відсіч ворогові, план бліцкрігу — захопити Київ за два-три дні — провалився, російська армія відступила від столиці. Російські військові вчиняють тисячі воєнних злочинів та злочинів проти людяності на всій території України.

Центр журналістських розслідувань веде щоденну хроніку Війна росії проти України на всіх майданчиках:

YouTubeFacebook, TelegramTwitter