У Криму інструктори з Ірану навчають росіян використовувати іранські дрони – New York Times

Іран відправив інструкторів до окупованого Криму, щоб допомогти російським військовим подолати проблеми з використанням парку безпілотників, які Москва придбала в Тегерана для застосування у війні проти України.

дрон-камикадзе

Іранський дрон-камікадзе Shahed-136 атакує Київ, 17.10.2022 Фото: AFP

Про це повідомляє The New York Times із посиланням на нинішніх і колишніх офіційних осіб США, поінформованих про секретні дані розвідки.

За даними видання, іранські інструктори працюють з російської військової бази в Криму, де базується багато безпілотників з моменту доставки з Ірану. Інструктори належать до Корпусу вартових Ісламської революції, підрозділу іранської армії, визнаного США терористичною організацією.

Коли Іран розгорнув першу партію безпілотників у Росії, помилки російських операторів зробили їх неефективними. За словами американських чиновників, через механічні проблеми іранські дрони мало використовувались.

Спочатку Росія відправила свій персонал до Ірану для навчання роботи з безпілотниками. Але оскільки проблеми тривали, Іран вирішив надіслати своїх інструкторів до Криму.

За словами офіційних осіб, іранський персонал знаходиться далеко від лінії фронту та направлений, щоб навчати росіян керувати безпілотниками. Невідомо, чи керують дронами самі інструктори. Наразі не було зрозуміло, скільки інструкторів надіслав Іран.

Розміщення іранських тренажерів, схоже, збігається з активізацією використання Росією безпілотників в Україні та свідчить про більш глибоку участь Ірану у війні.

«Відправка безпілотників та інструкторів в Україну глибоко втягнула Іран у війну на боці Росії та безпосередньо залучила Тегеран до операцій, у результаті яких були вбиті та поранені мирні жителі. Навіть якщо вони просто інструктори та тактичні радники в Україні, я вважаю, що це суттєво», – сказав Мік Малрой, колишній високопоставлений чиновник Пентагону та колишній співробітник ЦРУ.

Раніше офіційні особи США заявили, що перша партія безпілотників була доставлена з Ірану до Росії у серпні. До них входять «Shahed-136» -дрони-камікадзе радіус дії яких перевищує 1000 км. Іран також відправив до РФ більший дрон «Mohajer-6», який використовується для спостереження і може нести до чотирьох ракет.

Іранський дрон «Mohajer-6», перехоплений ППО ЗСУ у вересні 2022 року над Чорним морем Фото: t.me/operativnoZSU

Офіційний Тегеран продовжує наполягати, що не передавав Росії зброї, у тому числі дрони-камікадзе, які останнім часом масово застосовуються військами РФ проти України.

Глава МЗС України Дмитро Кулеба заявив, що Україна готова передати «мішок доказів» країнам ЄС, які мають сумніви щодо застосування Росією іранських дронів.

***

24 лютого 2022 року президент РФ Володимир Путін заявив про проведення «спеціальної військової операції» на окупованому Донбасі. Росія завдала ракетних ударів по території України і розпочала пряме повномасштабне вторгнення на чотирьох напрямках. Збройні сили України дають відсіч ворогові, план бліцкрігу — захопити Київ за два-три дні — провалився, російська армія відступила від столиці. Російські військові вчиняють тисячі воєнних злочинів та злочинів проти людяності на всій території України.

Центр журналістських розслідувань веде щоденну хроніку Війна Росії проти України на всіх майданчиках: YouTubeFacebook, TelegramTwitter

Інформаційна агенція “Центр журналістських розслідувань”
Kyiv Kyiv Ukraine