Німецький Бундестаг визнав Голодомор геноцидом українського народу

Німецький Бундестаг 30 листопада більшістю голосів визнав Голодомор в Україні 1932-1933 років геноцидом українського народу. Резолюцію під назвою «Голодомор в Україні: Згадка – Пам’ять – Застереження» подали спільно фракції урядової коаліції – Соціал-демократична, «Зелена» та Вільна демократична, а також найбільша опозиційна фракція – ХДС/ХСС.

Засідання Бундестагу Фото: Kay Nietfeld/dpa

Фракції Лівої партії та правопопулістської «Альтернативи для Німеччини» від голосування утрималися, повідомляється на сайті німецького парламенту.

«Голодомор укладається до списку людиноненависницьких злочинів тоталітарних систем, внаслідок яких у Європі в першій половині XX століття було знищено мільйони людей. Від голоду та репресій постраждала вся Україна, а не лише її зернові регіони. З сьогоднішньої перспективи це слід кваліфікувати в історико-політичному плані як геноцид», – наголошується у резолюції.

Як вважають німецькі депутати, масовий голод був не наслідком неврожаю, за нього несло відповідальність політичне керівництво Радянського Союзу на чолі з Йосипом Сталіним. Голодомор є «злочином проти людяності», і з сьогоднішньої перспективи «історико-політична кваліфікація як геноциду є очевидною».

Серед іншого, депутати закликали федеральну владу продовжувати політично підтримувати пам’ять жертв Голодомору та її міжнародне оприлюднення, а також «продовжувати рішуче протидіяти будь-яким спробам запуску однобічних російських історичних наративів». Як «жертва загарбницької війни Росії, яка порушує міжнародне право, та імперіалістичної політики Володимира Путіна», Україна має й надалі отримувати політичну, фінансову, гуманітарну та військову підтримку.

Посол України в Німеччині Олексій Макеєв у коментарі DW привітав рішення Бундестагу, наголосивши, що українці десятиліттями на нього чекали, а українські дипломати працювали з німецьким парламентом з питання визнання Голодомору геноцидом впродовж останніх 16 років.

«І для мене важливо, що всі демократичні партії узгоджували всередині коаліції і з опозицією всі елементи цього рішення і ухвалили його сьогодні більшістю. Це дуже важливо для пам’яті жертв Голодомору. Важливо також, що сьогодні кожен спікер і від коаліції, і від опозиції проводив паралелі з геноцидною війною, яку веде Російська Федерація проти України. І всі ці злочини, злочини геноциду, злочини проти людяності і воєнні злочини мають бути покарані», – наголосив дипломат.

На його переконання, це голосування свідчить про підтримку України у нинішній війні не лише з боку німецьких депутатів, а й з боку усього населення ФРН.

Подякував за визнання Голодомору геноцидом й президент України Володимир Зеленський. «Дякую за це історичне рішення депутатів Бундестагу. Правда завжди перемагає», – написав Зеленський у Twitter.

Нагадаємо:

  • У листопаді 2006 року Верховна Рада визнала Голодомор 1932-1933 років геноцидом українського народу.
  • 7 грудня 2016 року Верховна Рада України закликала демократичні країни визнати Голодомор 1932-1933 років в Україні злочином геноциду українського народу.
  • Україна з посиланням на дані науково-демографічної експертизи стверджує, що загальна кількість людських втрат від Голодомору 1932–33 років становить майже 4 мільйони осіб, а втрати українців у частині ненароджених становлять понад 6 мільйонів.
Інформаційна агенція “Центр журналістських розслідувань”
Kyiv Kyiv Ukraine