Окупанти «інвентаризують» і «націоналізують» приватне майно у Запорізькій області

Новини
Оголошення від окупантів з вимогою надати правовстановлюючі документи на одному з приміщень у Мелітополі Фото: investigator.org.ua

На тимчасово окупованих територіях Запорізької області російські загарбники вимагають від власників приміщень чи будівель надати так званим «адміністраціям» документи, що підтверджують право власності на них. Інакше  погрожують визнати майно безхазяйним і «націоналізувати».

Відповідні оголошення російські адміністрації розміщують на об’єктах нерухомості в окупованих Мелітополі, Приморську, Бердянську та Енергодарі, повідомляє Центр журналістських розслідувань.

«У місті проводиться інвентаризація об’єктів нерухомості. Просимо в триденний строк з’явитися з оригіналами документів на право власності… для постановки об’єкту нерухомості на облік», – йдеться в оголошенні, розміщеному на одному з приміщень в Енергодарі.

Оголошення окупантів на одному з приміщень в Енергодарі          Фото: investigator.org.ua

У місті Приморськ Бердянського району загарбники вимагають  принести документи в окупаційну «адміністрацію» Приморської громади або зателефонувати протягом трьох робочих днів і повідомити про право власності на свій об’єкт нерухомості.

Оголошення окупантів  на одному з приміщень у Приморську      Фото: investigator.org.ua

«Ось таку об’яву побачив у своєму районі: «Приміщення має ознаки безхазяйності. Власникам необхідно особисто надати правовстановлюючі документи (оригінали) за адресою вул. Інтеркультурна, 58». Точно знаю, що власник виїхав і особисто не зможе прийти з документами. Тобто, це приміщення нова «влада» точно відіжме», – повідомив житель тимчасово окупованого Мелітополя, який надіслав ЦЖР фото оголошення, прикріпленого на дверях приміщення.

За адресою вул. Інтеркультурна, 58 у Мелітополі загарбники розмістили окупаційне «міністерство майнових та земельних відносин військово-цивільної адміністрації Запорізької області». Саме це «міністерство» займається «експропріацією» майна під виглядом «націоналізації». За інформацією окупаційних ЗМІ, керує ним прикомандирований з окупованого Криму Володимир Гаманов. До призначення т.в.о. «міністра майнових і земельних відносин Запорізької ВЦА» він був заступником голови «адміністрації Сімферопольського району» Криму.

Володимир Гаманов, т.в.о. «міністра майнових і земельних відносин ВЦА Запорізької області» Фото: ТАСС

Від власників об’єктів нерухомості у  «міністерстві» вимагають надати паспорт, технічний паспорт нерухомого майна та документи, що встановлюють право власності на об’єкти, якщо мова йде про майно фізосіб.

Складніше, якщо майно належить юридичним особам. Аби його не відібрали окупанти,  їм треба надати оригінали і копії листа з податкової служби, статуту організації/підприємства, наказу про призначення директора, а також технічний паспорт нерухомого майна, документи, що встановлюють право власності на об’єкти майна.

Надати документи власники мають в триденний строк з моменту розміщення оголошення на об’єкті. Інакше майно окупанти вважатимуть «безхазяйним» і розпоряджатимуться ним на власний розсуд. Робитиме це так звана «Міжвідомча комісія з координації інституту тимчасових адміністрацій ВЦА Запорізької області».

Як повідомляв ЦЖР,  результатом діяльності цієї «комісії» є призначення «правильних» управляючих майном. Так було, наприклад, з ТОВ «Мелітополь-Кітас», мережу магазинів якої передали в управління  луганській фірмі-привиду.

Першим етапом «націоналізації» майна на окупованій території було незаконне привласнення майна державних підприємств. Гауляйтер Запорізької області Євген Балицький видав відповідний «указ» у червні 2022 року. Потім окупанти узялися за промисловість, тепер черга дійшла до  нежитлових приміщень та об’єктів малого бізнесу.

Не виключено, що наступним етапом стане «інвентаризація» та експропріація житла осіб, які не можуть посвідчити своє право власності на них із різних причин.

Матеріал створений ІА Центр журналістських розслідувань у партнерстві з Центром прав людини ZMINA.

***

24 лютого 2022 року президент РФ Володимир Путін заявив про проведення «спеціальної військової операції» на окупованому Донбасі. Росія завдала ракетних ударів по території України і розпочала пряме повномасштабне вторгнення на чотирьох напрямках. Збройні сили України дають відсіч ворогові, план бліцкрігу — захопити Київ за два-три дні — провалився, російська армія відступила від столиці. Російські військові вчиняють тисячі воєнних злочинів та злочинів проти людяності на всій території України.

Центр журналістських розслідувань веде щоденну хроніку Війна Росії проти України на всіх майданчиках: YouTubeFacebook, TelegramTwitter