Окупанти заборонили обіг гривні в Запорізький області, її вилучають у населення через російські банки

Новини
Фото: РИА Новости

Окупаційна «влада» з 1 січня 2023 року заборонила розрахунки у гривні на тимчасово окупованих територіях Запорізької області. Всю гривневу готівку окупанти обіцяють приймати у відділеннях російських банків, що працюють на тимчасово зайнятих територіях, курс при цьому банки встановлюють самі.

Про це Центру журналістських розслідувань повідомили жителі окупованого Мелітополя.

«Виплати від окупантів я не беру, жила на свою пенсію, що отримувала на карту. Але вже кілька тижнів гривнею складно було розплатитися. На Центральному ринку, наприклад, багато хто вже і напередодні новорічних свят відмовлявся брати гривню. Казали, що «містове» з них беруть у рублях, всі комунальні платежі також, тож гривні їм потім складно позбутися. А сьогодні на базарі взагалі тільки рублями вимагають оплату», – розповіла жителька Мелітополя.

Деякі продавці пропонують розплатитися карткою: перевести гривні на їхній особистий рахунок. Проте роблять це «з-під поли», бо налякані можливими «облавами» на тих, хто виводить готівку з карт.

«Міняли» зараз майже не працюють. Хоча в листопаді-грудні в тимчасово окупованому Мелітополі за вивід гривні ще й доплачували.

«На початку грудня знімала 20 000 гривень. Так додому приїхали, ще і 10 відсотків зверху доплатили. А сьогодні зателефонувала, а мені кажуть, що поки ніяких операцій з готівкою не проводять», – розповіла жителька Мелітопольского району.

Про факти, коли окупанти змушують «мінял» віддати всі гроші і погрожують посадити «на підвал» говорять досить часто. Проте поспілкуватися з жодним постраждалим від таких дій окупантів ЦЖР наразі не вдалося.

Окупаційна «влада» рекомендує здавати готівкову гривню в місцеві відділення «Промсвязьбанку», «МРБ банку» і «ЦМРБанку».

Як повідомляв ЦЖР, «ЦМРБанк» – це банківський холдинг, який працює в окупованих Абхазії та Криму, «МРБ банк» зареєстрований у невизнаній Південній Осетії. Їхні відділення з’явилися в Мелітополі ще влітку. «Промсвязьбанк» зареєстрований у Москві з філіалами по всій РФ.

На сайтах цих установ розміщені оголошення, що з 2 по 8 січня відділення на тимчасово зайнятих територіях взагалі працюють виключно на прийом валюти від населення. Проте актуального курсу обміну валют на сайтах немає.

За телефонами «гарячих» ліній ЦЖР повідомили, що обміняти можна будь-яку кількість гривні. В усіх трьох банках станом на 2 січня курс становив 1,25 рубля за 1 гривню. Це такий самий курс, який діяв при готівкових розрахунках в магазинах чи на ринку.

Бердянські пабліки повідомляють, що нелегальні «міняли» приймають гривню по курсу 1,4 – 1,6 грн за 1 рубль.

При цьому на сайті Банку Росії встановлений курс 10 грн за 19,13 рубля.

Нагадаємо, витіснення гривні з обігу на тимчасово окупованих територіях штучне. Курс валют встановлюється гауляйтером Запорізької області Євгенієм Балицьким безвідносно навіть до офіційного курсу Центробанку РФ. З вересня 2022 року курс складав 1,25 рубля за 1 гривню.

Матеріал створений ІА Центр журналістських розслідувань у партнерстві з Центром прав людини ZMINA.

***

24 лютого 2022 року президент РФ Володимир Путін заявив про проведення «спеціальної військової операції» на окупованому Донбасі. Росія завдала ракетних ударів по території України і розпочала пряме повномасштабне вторгнення на чотирьох напрямках. Збройні сили України дають відсіч ворогові, план бліцкрігу — захопити Київ за два-три дні — провалився, російська армія відступила від столиці. Російські військові вчиняють тисячі воєнних злочинів та злочинів проти людяності на всій території України.