Окупантам вдалося «відкрити» ліцей у Великій Лепетисі на Херсонщині, однак набрати до нього їм вдалося лише біля 30 учнів

Новини
Микола Барановський, колаборант, Фото з соцмереж. Великолепетиський опорний ліцей, Фото: vlep1.edu.ks.ua

Російським окупантам вдалось розпочати «навчальний процес» у захопленому ними Великолепетиському опорному ліцеї Каховського району, що на окупованому лівобережжі Херсонщини. Допоміг їм у цьому місцевий колаборант Микола Барановський. Однак роботу закладу навряд чи можна назвати успішною, бо набрати до нього вдалося лише біля 30 учнів.

Центру журналістських розслідувань про це стало відомо з власних джерел.

«Відновити» роботу опорного ліцею окупантам, за словами мешканців Великої Лепетихи, вдалося наприкінці осені 2022 року. Загарбники змогли залучити до «навчання» за «російськими програмами» близько 30 дітей. Щоправда, поки не відомо, чи вдасться їм поновити «навчання» після зимових канікул: останній місяць загарбники не припиняють обстріли населених пунктів, розташованих мало не по всьому узбережжю Дніпра в Херсонській області.

Очолити фейковий «ліцей» у Великій Лепетисі погодився Барановський Микола Францович. Він – колишній військовий, свого часу очолював Миколаївську загальноосвітню школу і Малолепетиський ліцей ім. Тараса Шевченка в колишньому Великолепетиському районі. Останні роки він викладав історію і допризовну підготовку юнаків в одній з місцевих шкіл та предмет «Захист України» у Великолепетиському ПТУ №22.

«Микола Барановський ніколи не приховував свої проросійські погляди. Справа в тім, що після окупації Криму в 2014 році там у нього залишився син-військовий. Барановський часто їздив до нього на півострів. А з початком окупації нашого селища постійно їздив до окупаційної адміністрації вирішувати якісь власні питання», – розповіли ЦЖР мешканці Великої Лепетихи.

За їхніми словами, роботу фейкового «ліцею» навряд чи можна назвати успішною, адже попри очевидний брак учнів, окупанти не змогли набрати там навіть мінімально необхідну кількість вчителів. Що ж стосується учнів, то жителі селища припускають, що це діти місцевих колаборантів, які живуть і працюють у Великій Лепетисі.

Як повідомляв ЦЖР, в серпні і вересні 2022 року начальниця окупаційного «відділу освіти» у Великій Лепетисі, колаборантка Ганна Карпачова вже намагалася «відновити» роботу місцевих навчальних закладів. Однак тоді у неї нічого не вийшло. А після того як місцеві жителі поставили під ворота будинку кандидатки на посаду директора однієї з фейкових «шкіл» селища траурний вінок і стакан з самогонкою, які зазвичай ставлять на могилах, жінка злякалась і від співпраці з загарбниками відмовилась.

Матеріал створений ІА Центр журналістських розслідувань у партнерстві з Центром прав людини ZMINA.

***

24 лютого 2022 року президент РФ Володимир Путін заявив про проведення «спеціальної військової операції» на окупованому Донбасі. Росія завдала ракетних ударів по території України і розпочала пряме повномасштабне вторгнення на чотирьох напрямках. Збройні сили України дають відсіч ворогові, план бліцкрігу — захопити Київ за два-три дні — провалився, російська армія відступила від столиці. Російські військові вчиняють тисячі воєнних злочинів та злочинів проти людяності на всій території України.