У захоплених школах на Херсонщині російські окупанти влаштовують п’яні застілля і погрожують батькам насильно вивезти їхніх дітей до Криму

Російські окупанти спромоглися відкрити в Нижньосірогозькій громаді Генічеського району на окупованій частині Херсонщини три навчальні заклади і набрати до них близько 200 учнів. Але крім незрозумілого «навчання» вони влаштовують там п’яні застілля і грабують приміщення, вивозячи в невідомому напрямку шкільне майно. А батькам погрожують відібрати дітей і насильно вивезти їх до Криму.

П'яне застілля в Нижньосірогозькому ліцеї. Тамада - Валерій Татаринцев

П'яне застілля в Нижньосірогозькому ліцеї. Тамада - Валерій Татаринцев

Центру журналістських розслідувань про це стало відомо з власних джерел.

Відкрити три заклади загальної середньої освіти з 14, які дають на території Нижньосірогозької селищної ради, окупантам вдалося лише наприкінці листопада 2022 року. Першими «відновили» свою роботу ліцеї в Верхніх Сірогозах і Новоолександрівці, а трохи згодом і опорний ліцей в Нижніх Сірогозах. Загарбники навіть знайшли для них біля 200 учнів. Значна частина з них – діти місцевих колаборантів, які привозять їх на «навчання» з навколишніх сіл і навіть з сусідньої Іванівської громади. 

«Дітей вранці привозять в школу, приймають і віддають батькам лише після пред’явлення паспорта і не відпускають їх протягом усього дня. Навіть якщо дитина захворіла, вийти їй за межі школи заборонено. В останні тижні окупанти почали тероризувати батьків і вимагати, щоб усі місцеві діти відвідували захоплені школи. А «директорка» Новоолександрівського ліцею Олена Видра навіть погрожує батькам насильно вивезти всіх учнів до Криму. Так і каже: «Прийдуть діти вранці, я їх посаджу у шкільний автобус і ми поїдемо. А ви потім їдьте до Криму і шукайте, де вони», – розповіли стривожені жителі Нижньосірогозької громади.

Олена Видра, колаборантка

За їхніми словами, «навчає» дітей в захоплених закладах освіти незрозуміло хто. Приміром, серед усіх «вчителів» фейкового Нижньосірогозького опорного ліцею лише один вчитель фізкультури, колаборант Татаринцев Валерій Володимирович, 11 березня 1976 року народження, має педагогічну освіту. Він же виступив тамадою на п’яному застіллі в стінах цього ліцею наприкінці грудня 2022 року. Попри запроваджений окупантами «сухий закон», призначені ними «працівники» закладу полюбляють у самому навчальному закладі розпивати спиртні напої, веселитись і знімати свої дорослі розваги на відео. 

Колаборант Валерій Татаринцев – єдиний вчитель з педагогічною освітою в захопленому Нижньосірогозькому ліцеї. Фото: соцмережі

Подібні п’янки влаштовують і російські військові, які перетворили частину приміщень Нижньосірогозького опорного ліцею на свою казарму. 

«Вони там їдять, п’ють і випорожнюються просто під себе. А днями вони пограбували приміщення ліцею і вивезли майно в невідомому напрямку. Під «класи» вони переобладнали частину одного з корпусів. Тим більше, що дітей їм тут вдалося набрати зовсім небагато», – розповіли ЦЖР жителі Нижніх Сірогоз.

Як повідомляв ЦЖР, нинішній навчальний рік для окупаційної адміністрації Нижньосірогозької громади виявився настільки провальним, що їх «прочехвостили» керівники окупаційного «відділу освіти» Генічеського району. Розпочати навчання місцеві гауляйтери обіцяли попервах з 15 вересня, а потім перенесли його на 15 листопада. 

Нижньосірогозький опорний ліцей погодилася «очолити» колаборантка Оксана Величко, а Верхньосірогозький ліцей – вчитель фізики та інформатики Валентин Войтенко.

Матеріал створений ІА Центр журналістських розслідувань у партнерстві з Центром прав людини ZMINA.

***

24 лютого 2022 року президент РФ Володимир Путін заявив про проведення «спеціальної військової операції» на окупованому Донбасі. Росія завдала ракетних ударів по території України і розпочала пряме повномасштабне вторгнення на чотирьох напрямках. Збройні сили України дають відсіч ворогові, план бліцкрігу — захопити Київ за два-три дні — провалився, російська армія відступила від столиці. Російські військові вчиняють тисячі воєнних злочинів та злочинів проти людяності на всій території України.

Інформаційна агенція “Центр журналістських розслідувань”
Kyiv Kyiv Ukraine