«Яйця по 170 грн за кілограм». Резніков обіцяє покарати винного у зливі документів журналістам, НАБУ перевіряє контракти Міноборони на 13 млрд грн

Новини
резников
Олексій Резніков, міністр оборни України Фото: president.gov.ua

Міністр оборони Олексій Резніков відкинув обвинувачення Міноборони в корупційних закупівлях, пов’язав появу інформації про тендери з «Рамштайном» і заявив, що винного за злив покарають.

«Питання, яке мені останніми дня ставили найчастіше – чому це виринуло зараз? Публічне вкидання інформації про начебто завищені у 2-3 рази ціни почалося ще в середині минулого тижня. Тобто не після, а до Рамштайну, саме коли тривало уточнення домовленостей. Той, хто передав один з контрактів та додатки для оприлюднення, як мінімум – вчинив службовий злочин. Цю особу буде обов’язково встановлено і притягнуто до відповідальності», – написав Резніков.

Він додав, що його відомство вже підготувало відповідні матеріали в СБУ. Зокрема, хочуть з’ясувати мотиви.

Міністр запевняє, що «жодної фактичної складової у претензіях немає, крім маніпуляцій», тому «найочевиднішою ціллю» появи цієї інформації він вважає спробу підірвати довіру до Міноборони у дуже відповідальний момент. За словами Резнікова, це вже – «не просто службовий злочин».

Міністр пообіцяв «абсолютну прозорість Міноборони для правоохоронців», «щоб зняти усі питання».

Він також додав, що на його прохання голова комітету ВР Олександр Завітневич запросив на засідання представників НАБУ та ДБР, щоб усі були «на одній сторінці».

Резніков зазначив, що запропонує народним депутатам розглянути можливість створення тимчасової слідчої комісії щодо процесу закупівель, якщо інші інструменти парламентського контролю вони вважатимуть недостатніми.

Він також заявив, що Міноборони не вперше переживає «штучну інформаційну атаку під вигаданим приводом», і наразі він не дозволить «заблокувати постачання продовольства до армії чи повернути монополію на ринку», а також не дозволить «безпідставними звинуваченнями створити ґрунт для блокування поставок зброї».

«Свою позицію я озвучував неодноразово: нульова толерантність до корупції. Саме за моєю ініціативою Держаудитслужба розпочала перевірку Міноборони. Якщо буде доведено, що хтось з посадовців зловживає, він отримає згідно закону», – заявив він.

Резніков також додав, що видання ZN.UA, яке опублікувало інформацію про закупівлі, через півтори доби після публікації вирізало кілька позицій зі своєї інфографіки, де містилися некоректні порівняння, але «зробило це без пояснень».

За словами міністра, нібито «непорозуміння виникло через те, що порівнювали неспівставні речі – ціни за банку чи пляшку фасованої продукції з ціною за кілограм, ціни за літр з ціною за кілограм, вага нетто і брутто та інше».

Ціни на яйця у 17 грн за штуку, які викликали чи не найбільший резонанс, Резніков назвав «звичайною технічною помилкою, яку зробив постачальник» – мовляв, він вказував ціну за вагу яєць, а не за штуки. Але, за словами Резнікова, і ця ціна відповідає ринковій.

Бо, відповідно до нормативів, кілограм яєць – це близько двох десятків штук в залежності від гатунку яйця. Ціна вказувалася 170 гривень за кілограм яєць, тобто близько 85 гривень за десяток.

«Яйця по 17 за штуку» Міноборони не закуповувало і не планує», ­– запевнив міністр.

Фото: Міноборони

Національне антикорупційне бюро перевіряє державні закупівлі Міністерства оборони на суму понад 13 млрд грн.

«Повідомляємо, що викладена інформація відома НАБУ і CАП, вона досліджується в межах кримінального провадження, розпочатого за власними напрацюваннями, до оприлюднення в медіа», – йдеться в повідомленні НАБУ в Facebook.

Жодних додаткових подробиць кримінального провадження, крім статті Кримінального кодексу, НАБУ не повідомило. Попередня кваліфікація справи – ч. 5 ст. 191 КК України, тобто розтрата майна в особливо великих розмірах.

Нагадаємо, у Міноборони стверджують, що оприлюднена ZN.UA інформація про закупівлю за завищеними цінами продуктів для військових нібито має «ознаки навмисних маніпуляцій та вводить в оману».

Водночас комітет Верховної Ради України з питань національної безпеки, оборони та розвідки викликав керівництво Міністерства оборони на своє засідання на тлі інформації про зловживання на державних закупівлях продуктів для військових опублікованої в розслідуванні Юрія Ніколова.

  • Міноборони України підписало договір на послуги організації харчування у 2023 році військових частин, які дислоковані у тилових регіонах, на загальну суму 13,16 млрд грн. Контракт укладений із ТОВ «Актив компані» зі статутним капіталом у тисячу гривень та всіма ознаками фірми-«прокладки». При цьому ціни на найбільш ходові харчі у межах угоди виявилися завищеними у 2-3 рази порівняно з роздрібними цінами у магазинах Києва, пише журналіст та засновник проєкту «Наші гроші» Юрій Ніколов у матеріалі для видання ZN.UA «Тилові пацюки Міноборони під час війни «пиляють» на харчах для ЗСУ більше, ніж за мирного життя».
  • Договір з «Актив компані» від імені Міноборони підписав Богдан Хмельницький – директор департаменту держзакупівель, у якого влітку проводили обшуки у справі щодо розкрадань на поставках амуніції для військових.
  • Автор розслідування про корупційні закупівлі харчів для Міноборони, засновник проєкту «Наші гроші» Юрій Ніколов розповів, як кілька тижнів намагався достукатися до чиновників у високих кабінетах, після чого вирішив оприлюднити документи публічно.