Відповідну інформацію з посиланням на пресслужбу ФСБ розповсюдили російські і підконтрольні окупантам кримські ЗМІ.
«Встановлено, що кримчанин у 2016 році добровільно вступив у озброєне формування «Кримськотатарський добровольчий батальйон ім. Номана Челебіджіхана». Підозрюваний брав активну участь у діяльності НЗФ. При цьому, маючи реальну можливість добровільно припинити свою участь у НВФ, він не звернувся до правоохоронних органів із заявою про це, тим самим продовживши свою злочинну діяльність щодо участі в батальйоні», – йдеться у повідомлені.
Як зазначається, слідчий відділ «управління ФСБ Росії у Республіці Крим та Севастополі» порушив кримінальну справу за ч.2 ст. 208 КК РФ (організація незаконного збройного формування чи участь у ньому, так само як участь у збройному конфлікті або військових діях з метою, що суперечать інтересам РФ), санкція якої передбачає покарання до 15 років позбавлення волі.
Дані затриманого не вказуються.
Як повідомляє Кримська правозахисна група (КПГ), у 2022 році за обвинуваченням в участі у «батальйоні імені Н. Челебіджіхана» в окупованому Криму позбавлені волі щонайменше 15 осіб, включаючи громадян України, викрадених російськими військовими на окупованому півдні України після 24 лютого 2022 року.
«Важливо зазначити, що затримані у цих справах повідомляють про застосування тортур з метою добитися від них неправдивих свідчень проти себе», – наголосили в КПГ.
Правозахисники нагадали, що 1 червня 2022 року Верховний суд РФ визнав «терористичним» і заборонив на території РФ «кримськотатарський добровольчий батальйон ім. Номана Челебіджіхана». 21 липня 2022 року ФСБ додала «кримськотатарський добровольчий батальйон ім. Н. Челебіджіхана» до списку терористичних організацій.
Як вказали у КПГ, офіційною причиною переслідування обвинувачених у Криму за ч. 2 ст. 208 КК РФ є те, що вони не з’явилися добровільно у силові структури РФ і не заявили про свою участь у «кримськотатарському добровольчому батальйоні ім. Номана Челебіджіхана». Оголошеним слідством доказом діяльності батальйону проти інтересів РФ є інформація зі ЗМІ, що метою створення батальйону була деокупація Криму.
Як повідомлялось, російські спецслужби масово фальсифікують справи стосовно кримських татар за обвинуваченням в участі у «незаконному збройному формуванні «Батальйон імені Номана Челебіджихана», якого насправді не існує. Учасники Громадянської блокади у лютому 2016 року зареєстрували громадське формування з охорони громадського порядку та державного кордону «Аскер», яке офіційно співпрацювало з прикордонниками на адмінмежі з окупованим Кримом.
***
24 лютого 2022 року президент РФ Володимир Путін заявив про проведення «спеціальної військової операції» на окупованому Донбасі. Росія завдала ракетних ударів по території України і розпочала пряме повномасштабне вторгнення на чотирьох напрямках. Збройні сили України дають відсіч ворогові, план бліцкрігу — захопити Київ за два-три дні — провалився, російська армія відступила від столиці. Російські військові вчиняють тисячі воєнних злочинів та злочинів проти людяності на всій території України.
Центр журналістських розслідувань веде щоденну хроніку Війна Росії проти України на всіх майданчиках: YouTube, Facebook, Telegram, Twitter