ФСБ заявила про затримання мешканця Севастополя за нібито за участь в батальйоні ім.Номана Челебіджіхана

ФСБ заявила про затримання 25 січня мешканця окупованого Севастополя за нібито участь у неіснуючому незаконному збройному формуванні – «кримськотатарському добровольчому батальйоні ім. Номана Челебіджіхана».

Фото: «УФСБ по Криму і Севастополю»

Відповідну інформацію з посиланням на пресслужбу ФСБ розповсюдили російські і підконтрольні окупантам кримські ЗМІ.

«Встановлено, що кримчанин у 2016 році добровільно вступив у озброєне формування «Кримськотатарський добровольчий батальйон ім. Номана Челебіджіхана». Підозрюваний брав активну участь у діяльності НЗФ. При цьому, маючи реальну можливість добровільно припинити свою участь у НВФ, він не звернувся до правоохоронних органів із заявою про це, тим самим продовживши свою злочинну діяльність щодо участі в батальйоні», – йдеться у повідомлені.

Як зазначається, слідчий відділ «управління ФСБ Росії у Республіці Крим та Севастополі» порушив кримінальну справу за ч.2 ст. 208 КК РФ (організація незаконного збройного формування чи участь у ньому, так само як участь у збройному конфлікті або військових діях з метою, що суперечать інтересам РФ), санкція якої передбачає покарання до 15 років позбавлення волі.

Дані затриманого не вказуються.

Як повідомляє Кримська правозахисна група (КПГ), у 2022 році за обвинуваченням в участі у «батальйоні імені Н. Челебіджіхана» в окупованому Криму позбавлені волі щонайменше 15 осіб, включаючи громадян України, викрадених російськими військовими на окупованому півдні України після 24 лютого 2022 року.

«Важливо зазначити, що затримані у цих справах повідомляють про застосування тортур з метою добитися від них неправдивих свідчень проти себе», – наголосили в КПГ.

Правозахисники нагадали, що 1 червня 2022 року Верховний суд РФ визнав «терористичним» і заборонив на території РФ «кримськотатарський добровольчий батальйон ім. Номана Челебіджіхана». 21 липня 2022 року ФСБ додала «кримськотатарський добровольчий батальйон ім. Н. Челебіджіхана» до списку терористичних організацій.

Як вказали у КПГ, офіційною причиною переслідування обвинувачених у Криму за ч. 2 ст. 208 КК РФ є те, що вони не з’явилися добровільно у силові структури РФ і не заявили про свою участь у «кримськотатарському добровольчому батальйоні ім. Номана Челебіджіхана». Оголошеним слідством доказом діяльності батальйону проти інтересів РФ є інформація зі ЗМІ, що метою створення батальйону була деокупація Криму.

Як повідомлялось, російські спецслужби масово фальсифікують справи стосовно кримських татар за обвинуваченням в участі у «незаконному збройному формуванні «Батальйон імені Номана Челебіджихана», якого насправді не існує. Учасники Громадянської блокади у лютому 2016 року зареєстрували громадське формування з охорони громадського порядку та державного кордону «Аскер», яке офіційно співпрацювало з прикордонниками на адмінмежі з окупованим Кримом.

***

24 лютого 2022 року президент РФ Володимир Путін заявив про проведення «спеціальної військової операції» на окупованому Донбасі. Росія завдала ракетних ударів по території України і розпочала пряме повномасштабне вторгнення на чотирьох напрямках. Збройні сили України дають відсіч ворогові, план бліцкрігу — захопити Київ за два-три дні — провалився, російська армія відступила від столиці. Російські військові вчиняють тисячі воєнних злочинів та злочинів проти людяності на всій території України.

Інформаційна агенція “Центр журналістських розслідувань”
Kyiv Kyiv Ukraine