Мешканці звільненої Високопільської громади на Херсонщині чекають відшкодування за зруйновані та пошкоджені домівки

Мешканці звільненої від російських загарбників Високопільської територіальної громади Бериславського району Херсонщини чекають на відшкодування за зруйновані та пошкоджені домівки. Однак механізму надання їм компенсацій в Україні поки немає.

Ганна Шостак-Кучмяк, голова Високопільської громади, Фото: Олег Батурін

Про це повідомила начальниця Високопільської селищної військової адміністрації Ганна Шостак-Кучмяк на пресконференції, організованій медіацентром IPC-Південь, передає Центр журналістських розслідувань.

За її словами, вже зареєстровано 1300 заяв на отримання компенсацій за пошкоджене і зруйноване житло від мешканців громади.

«Але механізму надання цих компенсацій ще немає. Водночас у багатьох людей нема на руках документів на право власності на житло. Є чимало випадків, коли люди проживали в будинках, оформлених на інших людей або ж ці документи були знищені. Як селищна рада ми готові підтверджувати, що ті чи інші люди дійсно є власниками зруйнованих будинків. Працює у нас й робоча комісія з виявлення та фіксації пошкодженого житла. Але люди вже чекають на компенсації», – сказала Ганна Шостак-Кучмяк.

Вона зазначила, що ледь не кожного дня люди повертаються до своїх домівок, облаштовують собі тимчасове помешкання в літніх кухнях або вцілілих кімнатах. Якщо на момент звільнення громади 4 жовтня 2022 року в ній залишалось біля 1200 осіб, то зараз уже біля 3-3,5 тисяч.

Поки власники зруйнованих будинків можуть розраховувати на допомогу волонтерів та міжнародних фондів. У Високопільській громаді видано більше 2 тисяч ремонтних комплектів. За словами Ганни Шостак-Кучмяк, вони виготовляються з недовговічних матеріалів, але принаймні дозволяють зберегти будинки до літа від снігу і дощів. Розподіляють у громаді також інші будівельні матеріали, а тим, хто втратив житло пропонують грошову допомогу від «Червоного Хреста» та інших організацій.

«Звісно, говорити про повернення до повноцінного мирного життя ще дуже зарано. Ворог нещадно зруйнував нашу інфраструктуру, ми її продовжуємо відновлювати. Поступово поновлюємо електро- і газопостачання. Також нашу громаду відібрали Нідерланди для надання допомоги у відновленні. Але для повноцінної відбудови, звісно, в першу чергу, потрібна стабільність і перемога над ворогом», – додала Ганна Шостак-Кучмяк.

Центр журналістських розслідувань одним із перших побував у звільнених селах Новоолександрівки і Високопілля та поспілкувався з людьми, які пережили окупацію. Детальніше читайте у матеріалі: «Поки ми чекали наших, інші за банку тушонки продавалися». Як мешканці звільненої Херсонщини пережили російську окупацію

Матеріал створений ІА Центр журналістських розслідувань у партнерстві з Центром прав людини ZMINA.

***

24 лютого 2022 року президент РФ Володимир Путін заявив про проведення «спеціальної військової операції» на окупованому Донбасі. Росія завдала ракетних ударів по території України і розпочала пряме повномасштабне вторгнення на чотирьох напрямках. Збройні сили України дають відсіч ворогові, план бліцкрігу — захопити Київ за два-три дні — провалився, російська армія відступила від столиці. Російські військові вчиняють тисячі воєнних злочинів та злочинів проти людяності на всій території України.

Інформаційна агенція “Центр журналістських розслідувань”
Kyiv Kyiv Ukraine