Зеленський пропонує Раді затвердити указ про запровадження на 50 років секторальних санкції проти всіх банків та фінустанов РФ

Президент Володимир Зеленський спрямував на затвердження до Верховної Ради указ про застосування на 50 років секторальних санкцій щодо всіх зареєстрованих або які мають місцезнаходження в Росії банків, включно з Центральним банком РФ, страхових компаній та інших небанківських фінансових установ. Рішення про запровадження цих обмежувальних заходів, які були запропоновані Національним банком України, 22 лютого ухвалила Рада нацбезпеки та оборони України.

Президент України Володимир Зеленський Фото: president.gov.ua

Відповідний законопроєкт №9045 глави держави зареєстрований у парламенті, повідомляється на сайті ВРУ.

Зеленський пропонує Раді затвердити указ президента №89 від 22 лютого про затвердження ухваленого того ж дня рішення РНБО «Про застосування секторальних спеціальних економічних та інших обмежувачів заходів (санкцій) до фінансових установ РФ».

Згідно з текстом документа на сайті парламенту, санкції запроваджуються на 50 років.

Вони включають 10 пунктів, зокрема: зупинення операцій з активами, що належать фінустановам РФ; заборона встановлення ділових відносин, зокрема кореспондентських; заборона укладання угод та здійснення інвестицій на користь фінустанов РФ.

У цьому переліку також заборона на купівлю цінних паперів та інших фінансових інструментів, емітентами яких є фінустанови РФ, за винятком відчуження (зокрема безоплатного) цінних паперів на користь держави України.

Крім того, серед санкцій зупинення виконання економічних та фінансових зобов’язань на користь фінустанов РФ, зокрема з перерахування дивідендів, відсотків та інших виплат за залученими в Україну активами, зупинення обслуговування електронних платіжних засобів (включно з переказами, здійснення розрахунків та видачу готівки), емітованих фінустановами РФ.

Указ також передбачає анулювання реєстрації та заборону нових реєстрацій Нацбанком міжнародної платіжної системи, оператором якої є фінустанова РФ, та її учасників, а також учасника фінустанови РФ міжнародної платіжної системи, оператором якої є резидент України.

«Заборонити фізичним та юридичним особам проводити операції (вчиняти дії), що призводять до порушення, уникнення введених обмежень», – зазначено у документі.

Міністерству закордонних справ України доручено поінформувати компетентні органи ЄС, США та інших держав щодо застосування санкцій.

19 лютого 2023 року Володимир Зеленський своїм указом №82/2023 ввів у дію ухвалене цього ж дня рішення РНБО щодо введення санкцій проти ПАТ «Московская биржа ММВБ-РТС» та 333 громадян РФ. Пропозиції щодо застосування санкцій були внесені СБУ та НБУ.

Зокрема, серед підсанкційних осіб: старший віцепрезидент Сбербанку Олександр Базаров, голова ради директорів КК «Система Капітал» Всеволод Розанов, ексгголова «НИКойл», ректор МІРБІС Микола Цвєтков, ексміністр спорту, гендиректор фінансового інституту розвитку у житловій сфері «ДОМ.РФ» Віталій Мутко, ексзаступник голови Центробанку РФ, заступник голови правління Сбербанку Геннадій Мелік’ян, член наглядової ради ВТБ, голова Держнафтофонду Азербайджану Ісрафіл Маммадов, експрем’єр Білорусі Сергій Румас, незалежний невиконавчий директор НЛМК, старший радник Korn Ferry громадянин Австрії Томас Верасто, голова ВЕБ Володимир Дмитрієв, член ради директорів «Драйв Клик Банк», громадянин Франції Дюрей Луї-Мішель.

Нагадаємо:

  • За даними аналітиків проєкта Trap Aggressor, понад пів року у Верховній Раді не виносять на голосування поданий Володимиром Зеленським на початку серпня 2022 року проєкт постанови про застосування секторальних економічних санкцій проти Росії. Загалом за 2022 рік парламент не голосував за жодні секторальні санкції проти агресора.
Інформаційна агенція “Центр журналістських розслідувань”
Kyiv Kyiv Ukraine