Визначення «колабораціонізм» у Кримінальному кодексі для Криму слід змінити – Поночовний

Новини
Ігор Поночовний, керівник прокуратури АР Крим та міста Севастополя Фото: ark.gp.gov.ua

Визначення «колабораціонізм» для Криму слід змінити з урахуванням специфіки тривалої окупації півострова, оскільки під статтю про колабораційну діяльність, якою 15 березня 2022 року було доповнено Кримінальний кодекс, потрапляє майже все населення Криму, хоча більшість кримчан не є зрадниками.

Про це прокурор АР Крим та м. Севастополя Ігор Поночовний заявив в інтерв’ю агентству Інтерфакс-Україна.

«На мою думку, більшість із тих, хто там (у Криму – ред.) залишився, не є зрадниками. Складніша ситуація з визначенням того, чи є вони колаборантами», – сказав Поночовний.

За його словами, під статтю Кримінального кодексу України про колабораціонізм, яка з’явилася навесні 2022 року, по суті, потрапляють 99,9% людей, які живуть у Криму.

«Мені здається, що ця стаття була більше сфокусована на тих, хто опинився під окупацією після 24 лютого 2022 року, вона прописана без урахування специфіки тривалої окупації Криму», – зазначив прокурор автономії.

Він пояснив, що українці, які залишилися на півострові, працювали, вели бізнес, навчалися. «Усі ці роки ми комунікували з кримчанами, пояснювали, що вони не зрадники, значна частина з них – жертви збройного конфлікту!», – наголосив Поночовний.

«А стаття про колабораціонізм без урахування специфіки тривалої окупації Криму дещо небезпечна, і Росія цим маніпулює. Окупанти й раніше розповідали кримчанам, щоб вони не їхали на материкову частину України, бо їх там вважають зрадниками й посадять. Тепер ворог, апелюючи до статті про колабораціонізм, говорить кримчанам, що їм в Україну не треба і Україну в Крим теж не треба, бо всі опиняться за ґратами», – пояснив прокурор.

Він зазначив, що прокуратура АР Крим неодноразово порушувала питання зміни визначення «колабораціонізм» у контексті Криму на різних майданчиках, цю позицію поділяють неурядові організації та представництво президента в АР Крим. «Сподіваюся, що й законодавці до неї прислухаються», – додав прокурор Криму.

Говорячи про те, що конкретно слід змінити в статті КК, прокурор автономії пояснив: «На мою думку, є сенс доповнити статтю, зазначивши мету співпраці з окупаційною владою, наприклад «з метою підсилення обороноздатності держави-агресора».

Водночас, за його словами, до змін до цієї статті слід підходити виважено, «оскільки вони можуть спровокувати певний хаос – перегляд уже винесених вироків щодо колаборантів на звільнених від окупації територіях».

Прокурор автономії звернув увагу на те, що українські правоохоронці визначили пріоритети в розслідуваннях щодо колабораціонізму.

«Оцінюємо співрозмірність співпраці з ворогом з наслідками: шкодою, суспільною небезпекою, яку така співпраця заподіяла. Повідомляємо про підозри посадовцям, суддям, правоохоронцям, які з весни 2022 року призначаються на посади в Криму, бізнесменам, які співпрацюють із силовими структурами, пропагандистам», – пояснив Поночовний.

Він підсумував: «Ми не повинні перетворюватися на авторитарну державу, в якій верховенство права – пустий звук, як у РФ. Наше завдання – винних покарати, а невинних людей не чіпати».

Нагадаємо, Ігор Поночовний, керівник прокуратури АРК і міста Севастополь в інтерв’ю ЦЖР розповів про розслідування воєнних злочинів, вчинених в окупованому Росією Криму, про кримінальну відповідальність колаборантів і російських пропагандистів, про прогрес у розслідуваннях «кримських справ» у національних судах та рух у справі «Ситуація в Україні» у Міжнародному кримінальному суді.

***

24 лютого 2022 року президент РФ Володимир Путін заявив про проведення «спеціальної військової операції» на окупованому Донбасі. Росія завдала ракетних ударів по території України і розпочала пряме повномасштабне вторгнення на чотирьох напрямках. Збройні сили України дають відсіч ворогові, план бліцкрігу — захопити Київ за два-три дні — провалився, російська армія відступила від столиці. Російські військові вчиняють тисячі воєнних злочинів та злочинів проти людяності на всій території України.