ООН виявило «широкий спектр» воєнних злочинів РФ в Україні, але не має доказів «геноциду» українського народу

Новини
Ексгумація тіл українців, вбитих військовими рф у Київській області Фото: facebook.com/pol.kyivregion

Незалежна міжнародна слідча комісія щодо України, уповноважена Організацію Об’єднаних Націй проводити розслідування щодо порушень прав людини та міжнародного гуманітарного права у ході війни РФ проти нашої держави, дійшла висновку, що окупанти скоїли «широкий спектр» воєнних злочинів. Також глава органу Ерік Мьосе вказав на відсутність доказів геноциду українського населення.

Про це пише The Guardian.

У опублікованому звіті комісії йдеться про низку воєнних злочинів РФ, серед яких навмисні вбивства, «систематичні та розповсюджені» тортури на окупованих територіях різних регіонів, депортація дітей, «невибіркові та непропорційні» атаки по Україні, убивство мирних жителів поза бойовими діями, ігнорування заходів безпеки цивільних.

Документ також містить подробиці щодо методів катувань, які використовують росіяни в місцях неволі. Зокрема йдеться про застосування електричного струму за допомогою військового телефону, яке називають «дзвінок Путіну», і підвішування людей до стелі в «позі папуги».

Численні удари агресора по українській енергетичній інфраструктурі протягом зими експерти назвали «потенційними» злочинами проти людяності.

Водночас, голова Незалежної міжнародної слідчої комісії Ерік Мьосе сказав журналістам, що уповноважений ООН орган «не виявив, що в Україні був скоєний геноцид», під час розслідування порушень прав людини з боку Росії.

За його словами, команда збирає докази та має «деякі аспекти, які можуть викликати запитання» щодо ймовірності геноциду.

Також експерти заявили про «малу кількість» безперечних порушень з боку українських військ – одне з таких уже розслідується державою в межах кримінального провадження. Однак, переважно більша частина доповіді зосереджена саме на злочинах росіян.

Експерти підготували звіт на основі понад 500 інтерв’ю, супутникових знімків і досвіду відвідування місць утримання громадян і вивчення поховань.

Восени 2022 року Незалежна міжнародна слідча комісія, підтримувана ООН, провела розслідування подій лютого-березня на звільнених від російських загарбників територіях Київщини, Чернігівщини, Харківщини й Сумщини та виявила підстави для висновку, що там було вчинено цілий масив воєнних злочинів. Тоді також йшлося про деякі порушення української сторони, хоча увага зосереджувалася на Росії.

Міжнародний кримінальний суд уже розпочав розслідування воєнних злочинів в Україні, але керівництво України стверджує, що МКС зазнає труднощів, оскільки, хоча він може судити тих, хто звинувачується в окремих воєнних злочинах, він не може переслідувати керівництво Кремля за ширший злочин агресії, оскільки Росія не підписала відповідний статут.

Ігор Поночовний, керівник прокуратури АРК і міста Севастополь розповів Центру журналістських розслідувань про розслідування воєнних злочинів, вчинених в окупованому Росією Криму, про кримінальну відповідальність колаборантів і російських пропагандистів, про прогрес у розслідуваннях «кримських справ» у національних судах та рух у справі «Ситуація в Україні» у Міжнародному кримінальному суді.

Цикл інтерв’ю з представниками органів влади, місцевого самоврядування, правоохоронних органів, в компетенції яких знаходяться питання, пов’язані із тимчасово окупованим РФ українськими територіями, підготовлений в рамках проекту IPC за підтримки Ради Європи.