В біосферному заповіднику «Асканія-Нова» окупанти оголосили карантин, але самі його не дотримуються

Новини
Птахи у біосферному заповідниу «Асканія-Нова» імені Ф.Е. Фальц-ФейнаФото: facebook.com/AskaniaNovaZapovednik

В біосферному заповіднику «Асканія-Нова» ім. Фрідріха Фальц-Фейна, розташованому в окупованому Каховському районі на Херсонщині 23 лютого російські загарбники оголосили карантин, який включає 10-кілометрову зону навколо установи. Причиною цього стала смерть 23 молодих страусів, у яких був нібито виявлений пташиний грип. Через відсутність зв’язку з українськими ветслужбами відібрані зразки змушені були передати до Чаплинської «лікарні ветеринарної медицини», яка працює під російським прапором.

Про це йдеться в матеріалі Центру журналістських розслідувань «Заповідники у вогні. Як Росія вчиняє екологічні злочини на українському півдні».

Джерела ЦЖР в смт Асканія-Нова Каховського району стверджують, що причина смерті птахів могла бути зовсім іншою. Проте через окупацію остаточно встановити її немає можливості. Попри оголошення окупантами суворого карантину в Асканії-Нова і 10-кілометровій зоні навколо селища, самі вони навіть і не думали дотримуватися пов’язаних із цим обмежень і заявили, що збираються «розвивати тут туризм».

Про це свідчить, зокрема, візит до заповідника 20 березня гауляйтера Херсонщини Володимира Сальдо і першого заступника керівника адміністрації президента РФ Сєрґєя Кірієнка. Зустрічати їх прибіг нікому не відомий чоловік, який представився «директором» біосферного заповідника. Пізніше вдалося дізнатися, що його звати Дмитро Мещеряков.

За інформацією джерел ЦЖР, окупаційна влада не проводила в заповіднику жодних карантинних заходів, а новоявлений «директор» навіть заявив, що збирається розвивати тут туризм.

«Судячи з усього, Мещеряков навіть не в курсі, що «Асканія-Нова» є природоохоронною науково-дослідною установою міжнародного значення, а не розважальним закладом. Наш заповідник починається зі степу, степом і закінчується. Попри безліч проблем його співробітники продовжують доглядати за тисячами гектарів заповідної території. Так, до окупації тут проводили екскурсії, але лише в тій мірі, щоб не нашкодити природі. Тож серйозно говорити про туризм можуть лише люди, які дуже далекі від усього цього», – на умовах анонімності розповіли мешканці Асканії-Нова.

На територію заповідника російські військові заїхали 23 жовтня 2022 року. Вони розмістили тут свою техніку та оголосили про «націоналізацію» всього державного майна на захопленій території. Першим ділом загарбники відібрали у заповідника два автомобілі, трактор з причепом, дослідницьке обладнання і вогнепальну зброю, яка належала службі державної охорони природно-заповідного фонду, перекрили доступ до частини дендропарку, почали їздити важкою технікою ділянками заповідного степу і рити там свої окопи.

З вини окупантів у 2022 році на території «Асканії-Нова» сталося три пожежі на загальній площі майже 1,4 тис. га. Над охоронною територією постійно пролітає на низьких висотах військова авіація, що спричиняє паніку у диких тварин і навіть призводило до їхньої загибелі.

Детальніше про це читайте в матеріалі «Заповідники у вогні. Як Росія вчиняє екологічні злочини на українському півдні».

***

24 лютого 2022 року президент РФ Володимир Путін заявив про проведення «спеціальної військової операції» на окупованому Донбасі. Росія завдала ракетних ударів по території України і розпочала пряме повномасштабне вторгнення на чотирьох напрямках. Збройні сили України дають відсіч ворогові, план бліцкрігу — захопити Київ за два-три дні — провалився, російська армія відступила від столиці. Російські військові вчиняють тисячі воєнних злочинів та злочинів проти людяності на всій території України.