КСУ постановив, що розмір пенсії має бути не нижче прожиткового мінімуму

Новини
Конституційний суд України Фото: ZN.UA

Конституційний Суд України постановив, що розмір пенсій має бути не нижче прожиткового мінімуму для громадян, у яких пенсія – це єдине джерело доходу.

Відповідне рішення КСУ ухвалив у справі за конституційною скаргою щодо неконституційності приписів абзаців 4, 5 частини другої статті 70 Закону України №1404 «Про виконавче провадження».

«Конституційний Суд України захистив гарантованість пенсії, що є основним джерелом існування, у розмірі не нижче прожиткового мінімуму», – йдеться у повідомленні КСУ у Telegram.

Конституційний Суд визнав приписи абзаців четвертого та п’ятого, частини другої статті 70 закону №1404 «Про виконавче провадження», абзаців третього та четвертого, частини другої статті 50 закону №1058 «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» неконституційними. Це означає, що вони виключають можливість виплати – у вигляді не нижче прожиткового мінімуму пенсії, що є основним джерелом існування, призначеної у встановленому законом розмірі прожиткового мінімуму.

«Суд вказав, що оспорювані приписи Закону №1404, Закону №1058, якими для звернення стягнення у виконавчому провадженні установлено допустимі розміри відрахувань у відсотковому відношенні з пенсій боржника, призводять до виплати пенсії, що є основним джерелом існування, навіть у меншому розмірі від установленого законом прожиткового мінімуму. У такий спосіб людину позбавили мінімальних соціальних благ та захисту від бідності через примусове виконання рішення», – зазначили у КСУ.

Йдеться про стягнення з пенсії заборгованостей та переплати, внаслідок якої пенсіонер може отримати виплату набагато нижчу за прожитковий мінімум. Тому Конституційний Суд ухвалив, що пенсійні виплати боржника не можуть бути нижчими за прожитковий мінімум.

У Суді дійшли висновку, що оспорювані приписи закону №1404, закону №1058 є невиконанням державою свого позитивного обов’язку забезпечити мінімальний соціальний захист людини відповідно до приписів частини третьої статті 46 Конституції України, що заперечує людську гідність як абсолютну цінність, нівелює сутність конституційних прав на соціальний захист та достатній життєвий рівень для себе і своєї сім’ї, отже, не відповідає приписам статей 1, 3, 8, 21, 28, 46, 48 Конституції України.

що оспорювані приписи закону «Про виконавче провадження» та закону «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» є невиконанням державою свого позитивного обов’язку забезпечити мінімальний соціальний захист людини відповідно до приписів частини 3 статті 46 Конституції, яка заперечує людську гідність, як абсолютну цінність, нівелює сутність конституційних прав на соціальний захист та достатній життєвий рівень для себе та своєї сім’ї, отже, не відповідає розпорядженням статей 1, 3, 8, 21, 28, 46, 48 Основного Закону.

Нагадаємо, що у 2023 році прожитковий мінімум в Україні становить:

на одну особу з розрахунку на місяць – 2589 грн;
для дітей віком до 6 років – 2272 грн;
для дітей віком від 6 до 18 років – 2833 грн;
для працездатних осіб – 2684 грн;
для осіб, які втратили працездатність – 2093 грн.

Розмір мінімальної пенсії становить 2093 грн., а максимальної – 20930 грн.

Нагадаємо:

  • З 1 березня в Україні провели індексацію пенсій для майже усіх категорій її отримувачів. Умови перерахунку відрізняються залежно від виду та дати призначеної особам пенсії. Для півмільйона одержувачів пенсій, яким вони були призначені у 2020 — 2022 роках, виплати не індексували.