Прокуратура АРК повідомила про підозру кримській «судді» за незаконну депортацію громадян України з Криму

Новини
Будівля «Ялтинського міського суду». Фото: Яндекс

Прокуратура Автономної Республіки Крим повідомила про підозру у порушенні законів і звичаїв війни «судді» окупаційного «Ялтинського міського суду» за незаконну депортацію цивільного населення з території Криму.

Про це повідомляє пресслужба прокуратури АРК и Севастополя.

За матеріалами слідства, після окупації півострова російськими збройними силами колишня українська суддя зрадила присязі на вірність українському народу. У 2014 році вона перейшла на службу до незаконно створених окупантами судових органів та обійняла посаду судді «Ялтинського міського суду Республіки Крим».

«Надалі підозрювана брала безпосередню участь в реалізації злочинної політики держави-окупанта, спрямованої на зміну демографічного складу населення у Криму. Зокрема, вона ухвалила незаконне рішення про депортацію громадянина України з території окупованого півострова, мотивувавши його нібито відсутністю у кримчанина паспорта громадянина РФ», – повідомили у відомстві.

Та додали, що підозрювана достовірно знала, що з 2014 року, внаслідок окупації півострова Збройними силами РФ, жителі Криму мають статус осіб, які перебувають під захистом міжнародного гуманітарного права. Тому її дії є серйозним порушенням вимог ст. 49 Конвенції про захист цивільного населення 1949 року, що забороняє, незалежно від мотивів, здійснювати примусову депортацію осіб з окупованої території.

У прокуратурі також зауважили, що проти «судді» раніше було порушено кримінальну справу за фактом державної зради (ч.1 ст. 111 КК України), обвинувальний акт вже знаходиться на розгляді в суді.

Наприкінці березня 2023 року в Україні суд ухвалив перший вирок за депортацію цивільного населення з окупованого Криму. Голову так званого «Армянського міського суду Республіки Крим» Ларису Лихачову, яка після окупації перейшла на службу до Росії і винесла незаконне рішення про видворення громадянина України з території півострова, засуджено до 10 років позбавлення волі.

Нагадаємо:

  • У грудні 2015 року Вища рада юстиції Украни зробила подання про звільнення 277 суддів Автономної Республіки Крим і Севастополя за порушення присяги.
  • 19 квітня 2016 року Верховна Рада України звільнила 198 суддів Автономної Республіки Крим, які порушивши присягу, перейшли на службу до російських окупантів.
  • У січні 2017 року Генпрокуратура України повідомила, що проводить заочне розслідування за підозрою в державній зраді відносно 319 кримських суддів-зрадників.
  • 11 травня 2017 року Вища рада правосуддя України на своєму засіданні звільнила 91 суддю з Автономної Республіки Крим і Севастополя, які після окупації Криму перейшли на службу до Росії.
  • У вересні 2020 року прокуратура АР Крим та міста Севастополя скерувала до суду обвинувальний акт щодо колишньої судді Апеляційного суду АР Крим за ч. 1 ст. 111 КК України (державна зрада). Мова йде про Аллу Пономаренко, яка нині є «суддею Верховного суду Криму».
  • На початку листопада 2020 року прокуратура АРК та Севастополя скерувала до суду обвинувальний акт стосовно колишнього судді Київського райсуду Сімферополя Дениса Діденка, який після окупації Криму перейшов на службу до Росії та причетний до переслідування заступника голови Меджлісу кримськотатарського народу Ахтема Чийгоза у так званій «справі 26 лютого».