СБУ повідомила про підозру окупаційним поліцейським Херсонщини та їх кураторам з РФ, які викрадали і катували людей, віджимали транспорт і зброю

Новини
Фото: ВКонтакте

Керівникам і працівникам окупаційної поліції Херсонщини, а також їхнім кураторам з ФСБ і МВС Росії Служба безпеки України заочно повідомила про підозру в скоєнні цілої низки злочинів. Серед них – створення і керівництво злочинною організацією, колабораціонізм, викрадення і катування людей, віджимання транспорту і зброї.

Повідомлення про підозру 34-м організаторам і працівникам незаконно створеної окупаційної поліції Херсонщини оприлюднене на сайті Офісу генпрокурора України, передає Центр журналістських розслідувань.

Слідчі встановили, що створенням окупаційної поліції області займались співробітники ФСБ РФ Сєрґєй Сініцин і МВС РФ Алєксандр Топтиґін. Вони залучили майбутнього головного поліцая Херсонщини Володимира Ліпандіна та двох мешканців Херсона, 57-річного пенсіонера МВС України Володимира Бобришева і 30-річну Наталію Савіну для створення незаконного органу – «главное управление полиции министерства внутренних дел в Херсонской области».

Російські куратори Сініцин і Топтиґін узгоджували кандидатів на керівні посади, контролювали роботу окупаційної поліції, давали їй завдання і займалися фінансуванням. Призначення Володимира Ліпандіна головним поліцаєм області вони узгоджували з російським військовим комендантом Херсонщини Віктором Бєдріком.

Усі фігуранти кримінального провадження по цій справі причетні до захоплення адміністративних будівель на території області, допомагали окупантам проводити незаконний референдум 23-27 вересня 2022 року. Слідчі встановили, що вони займались викраденням і катуванням мирних мешканців. Зокрема, 4 серпня 2022 року в Херсоні працівники окупаційної поліції викрали двох співробітників Національної поліції України і утримували їх у полоні та катували майже три місяці.

Призначені російськими окупантами поліцаї займались мародерством – 21 липня 2022 року вони пограбували аптеку в Херсоні на вулиці Потьомкінській, в Антонівці неодноразово вдиралися до помешкань місцевих і силою відбирали у них зброю, а також забирали автомобілі з гаражного кооперативу Херсона.

Крім вищенаведених осіб повідомлення про підозри отримали працівники окупаційної поліції: Євген Стусенко, Максим Трубаєв, Тетяна Фоміна, Ростислав Малиновський, Євген Парфенюк, Артур Яременко, Уляна Морозик, Кирило Горєлов, Геннадій Гаркуша, Олег Цимбаревич, Євген Великосельський, Вадим Чмельов, Ігор Канівець, Дмитро Лисенко, Андрій Запорожець, Павло Ковтун, Сергій Старосвітський, Роман Кам’янський, Євген Фролов, Олексій Дмитрук, Владислав Селезньов, Павло Крайнов, Андрій Чуманов, Василь Чернишев, Олександр Жакомін, Костянтин Кондратов, Володимир Рубан. А також двоє мешканців Криму, які вказані громадянами РФ, Олєґ Топольніцкій і Ґєннадій Кузмєнков.

Усі вони підозрюються у вчиненні злочинів за різними статтями Кримінального кодексу України – зокрема, ч.1 ст.255 – створення, керівництво злочинною спільнотою або злочинною організацією та участь в ній, ч.7 ст.111-1 – колабораційна діяльність, ч.3 ст.146 – незаконне позбавлення волі або викрадення людини.

***

24 лютого 2022 року президент РФ Володимир Путін заявив про проведення «спеціальної військової операції» на окупованому Донбасі. Росія завдала ракетних ударів по території України і розпочала пряме повномасштабне вторгнення на чотирьох напрямках. Збройні сили України дають відсіч ворогові, план бліцкрігу — захопити Київ за два-три дні — провалився, російська армія відступила від столиці. Російські військові вчиняють тисячі воєнних злочинів та злочинів проти людяності на всій території України.