Велика Британія готується відправити в Україну ракети великої дальності − Washington Post

Велика Британія готується надіслати Україні ракети великої дальності, у наданні яких ЗСУ давно відмовляла адміністрація президента США Джо Байдена.

Авіаційна крилата ракета класу «повітря−земля» Storm Shadows Фото: wikipedia.org

Про це пише Washington Post.

Як зазначається, у повідомленні про закупівлю, опублікованому 2 травня Міжнародним фондом для України, який очолюють британці, Міністерство оборони Сполученого Королівства дало запит на «висловлення зацікавленості» у наданні ударних можливостей з дальністю до 300 кілометрів. Відповідь на повідомлення мала б надійти протягом трьох днів.

За словами британського чиновника, остаточне рішення ще не прийнято. «Але така інформація є суттєвим кроком до постачання Британією таких боєприпасів, а запитувані характеристики та можливості майже відповідають крилатим ракетам Storm Shadow повітряного базування», − пише видання.

Storm Shadows − франко-британська авіаційна крилата ракета класу «повітря−земля», призначена для знищення важливих стаціонарних цілей, які добре захищені засобами протиповітряної оборони. Ці ракети можна встановлювати на українські реактивні літаки радянського виробництва та досягати території Росії. «Київ давно прагнув отримати таку можливість і намагався пом’якшити побоювання Заходу щодо ескалації, обіцяючи, що утримуватиметься від використання донорської зброї під час таких нападів», − йдеться у публікації.

Підвішування ракети Storm Shadow на винищувач Typhoon Британських Королівських ВПС Фото: UK MoD Crown

«Якби ми могли завдати удару на відстані до 300 кілометрів, російська армія не змогла б забезпечити свій захист і була б змушена програти. Україна готова надати будь-які гарантії, що ваша зброя не буде задіяна для ударів по території Росії», − заявив міністр оборони України Олексій Резніков на початку цього року.

Побоювання, що Україна запускатиме ракети по цілях у Росії є основною причиною, чому адміністрація США неодноразово відхиляла прохання України надати їй боєприпаси великої дальності. Сполучені Штати надали високоточні ракетні системи залпового вогню, у тому числі високомобільну артилерійську ракетну систему, або HIMARS, однак з обмеженим радіусом дії.

HIMARS також має можливість стріляти армійською тактичною ракетною системою, або ATACMS, яка має подібний до Storm Shadow радіус дії в 300 кілометрів. Її адміністрація Байдена непохитно відмовляється надати українцям, а представники Пентагону, окрім побоювань ескалації конфлікту, посилаються на брак таких систем в арсеналах США.

Британський прем’єр-міністр Ріші Сунак спростував розмови, які точаться серед українських союзників, про те, що їхні запаси вичерпані. «Якщо в цьому конфлікті є момент, який ми можемо змінити, чому б не скористатися ним? Чого ми чекаємо? Яке призначення цих запасів? Якщо зброя послаблює російські збройні сили, це підвищує нашу безпеку», – звернувся він до європейських союзників на Мюнхенській конференції з безпеки в лютому 2023 року.

За кілька тижнів до цих зауважень, відповідно до документу, який є одним із багатьох з секретних документів США, які просочилися в Інтернет через платформу обміну повідомленнями Discord, розвідка США підтвердила, що Велика Британія має намір надіслати в Україну невизначену кількість ракет Storm Shadow разом із британським персоналом.

«Сполучене Королівство стане першою країною, яка надасть Україні зброю великої дальності», – сказав Сунак у своїй мюнхенській промові.

Як пише видання, бути першою – це те, чого Британія прагнула протягом усієї війни, починаючи з колишнього прем’єр-міністра Бориса Джонсона. Після Сполучених Штатів Британія є другим за величиною постачальником військової допомоги Україні — минулого року вона надала боєприпасів на 2,5 мільярда доларів.

Storm Shadow – франко-британська крилата ракета авіаційного базування від компанії MBDA, також відома як SCALP. Вона була прийнята на озброєння Королівських Повітряних сил Великої Британії і Повітряних сил Франції в 2003 році.

У конструкції ракети Storm Shadow/SCALP застосовано низку заходів для зниження її радіолокаційної помітності. Ракета має польотну масу до 1300 кг, маса бойової частини – 450 кг. Заявлена дальність пуску складає понад 250 км у експортному варіанті, і до 560 км для армії Франції та Британії. Політ ракети до цілі відбувається на висоті 30-40 м з максимальною швидкістю до 1000 км/год, в залежності від висоти польоту.

Як повідомлялось, 18 лютого 2023 року прем’єр-міністр Великої Британії Ріші Сунак під час виступу на Мюнхенській безпековій конференції закликав світових лідерів «подвоїти військову підтримку» України та наголосив, що російська війна проти України поставила під сумнів «безпеку і суверенітет кожної нації». Він також заявив, що Велика Британія буде першою країною, яка надасть Україні далекобійну зброю.

***

24 лютого 2022 року президент РФ Володимир Путін заявив про проведення «спеціальної військової операції» на окупованому Донбасі. Росія завдала ракетних ударів по території України і розпочала пряме повномасштабне вторгнення на чотирьох напрямках. Збройні сили України дають відсіч ворогові, план бліцкрігу — захопити Київ за два-три дні — провалився, російська армія відступила від столиці. Російські військові вчиняють тисячі воєнних злочинів та злочинів проти людяності на всій території України.

Інформаційна агенція “Центр журналістських розслідувань”
Kyiv Kyiv Ukraine