Через знищення окупантами ГНС Каховського магістрального каналу і Каховської ГЕС Іванівська громада на Херсонщині залишиться без водопостачання

На межі екологічної катастрофи опинилася Іванівська селищна територіальна громада Генічеського району, розташована в степовій зоні окупованої частини Херсонщини. Через знищення російськими загарбниками головної насосної станції Каховського магістрального каналу та Каховської ГЕС її населені пункти опиняться без води.

Фото: Facebook Віктор Дебелий

Про це Центру журналістських розслідувань розповів начальник Іванівської селищної військової адміністрації Віктор Дебелий.

За його словами, до появи Каховського водосховища і системи каналів на місці Іванівки була пустеля. Цей регіон завжди потерпав від нестачі води, до того ж усі наявні тут джерела води були дуже поганої якості. Іванівську громаду, до складу якої зараз входить 28 населених пунктів рятував водогін, підведений з Каховського магістрального каналу.

Однак після підриву і затоплення росіянами головної насосної станції (далі – ГНС) управління Головного Каховського магістрального каналу (далі – УГКМК) у смт Любимівка Каховського району наприкінці листопада 2022 року русло каналу перестало наповнюватися дніпровською водою, а згодом почало пересихати. Знищення ж окупантами Каховської ГЕС 6 червня і стрімке обміління Каховського водосховища, від якого живилась вся Каховська зрошувальна система надовго ставить хрест на подачі води до Іванівської громади.

«Людям, які залишаються в окупації треба готуватися до дефіциту води, бо її ми отримували саме з Каховського водосховища завдяки магістральному каналу. Населення очікує справжня біда і екологічна катастрофа. А про сільське господарство я взагалі мовчу. Без зрошення на наших землях виростити щось практично неможливо», – розповів Віктор Дебелий.

Віктор Дебелий, начальник Іванівської селищної військової адміністрації.

Вже 6 червня, після підриву росіянами Каховської ГЕС Іванівська громада залишилася без питного водопостачання. Про це повідомляли місцеві окупаційні пабліки. Станом на 9 червня, за інформацією Віктора Дебелого, вода в громаді є.

Мешканці Іванівської громади також переживають, що окупанти можуть підірвати місцевий водовод, аби ще більше погіршити екологічну ситуацію на півдні Херсонщини. Після знищення російськими загарбниками ГНС УГКМК і Каховської ГЕС це тут розглядають як цілком вірогідний сценарій.

«Ми стикнемося з великою бідою. Тому вже зараз думаємо над тим, яким чином забезпечити громаду водою після її звільнення. Можливо, доведеться пробивати нові свердловини, можливо, доведеться підвозити питну воду. Потрібно вирішити, де її взяти», – додав Віктор Дебелий.

Як повідомляв ЦЖР 1 грудня 2022 року, внаслідок масованих обстрілів російськими окупантами і підриву шандори затоплена ГНС УГКМК на окупованій лівобережній частині Херсонщини. На самій ГНС великі пошкодження і відсутнє електропостачання, внаслідок чого припинене закачування води в русло магістрального каналу. Це загрожує повним припиненням постачання питної води до посушливих районів Херсонської і Запорізької областей, включаючи Бердянськ, а також зупиненням подачі води для зрошення.

Вночі 6 червня 2023 року російські окупанти підірвали дамбу Каховської ГЕС. Вода затопила населенні пункти, розташовані нижче неї.

СБУ перехопила розмову окупантів, яка підтверджує факт підриву Каховської ГЕС росіською диверсійною групою. Загарбники хотіли шантажувати Україну підривом дамби і влаштували техногенну катастрофу на півдні нашої держави, однак все пішло не за планом.

***

24 лютого 2022 року президент РФ Володимир Путін заявив про проведення «спеціальної військової операції» на окупованому Донбасі. Росія завдала ракетних ударів по території України і розпочала пряме повномасштабне вторгнення на чотирьох напрямках. Збройні сили України дають відсіч ворогові, план бліцкрігу — захопити Київ за два-три дні — провалився, російська армія відступила від столиці. Російські військові вчиняють тисячі воєнних злочинів та злочинів проти людяності на всій території України.

Центр журналістських розслідувань веде щоденну хроніку Війна Росії проти України на всіх майданчиках: YouTubeFacebook, TelegramTwitter

Інформаційна агенція “Центр журналістських розслідувань”
Kyiv Kyiv Ukraine