Верховний суд Нідерландів залишив чинним рішення про передачу Україні скіфського золота

Новини
Експонати з колекції «кримського золота скіфів» в Амстердамі Фото: EPA/UPG

Верховний суд Нідерландів 9 червня підтримав рішення попередньої інстанції у справі про долю скіфського золота і постановив передати його Україні. Українські представники проведуть переговори з музеєм Алларда Пірсона в Амстердамі щодо механізмів повернення експонатів в Україну.

Про це повідомила перша заступниця міністра закордонних справ України Еміне Джапарова у Facebook.

«Скіфська» правова війна, що тривала 9 років, завершилась перемогою України. Верховний суд Королівства Нідерланди відхилив касацію російських маріонеток і постановив передати скіфське золото Україні», – написала Джапарова.

Вона наголосила, що ц рішення остаточне та не підлягає оскарженню.

«Що далі? Ми проведем переговори з музеєм Алларда Пірсона щодо механізмів повернення експонатів в Україну, які зараз перебувають на зберіганні в підвалах музею», – додала перша заступниця міністра.

Вона подякувала міністерству культури та інформаційної політики, Мін’юсту, а також командам адвокатів з України та Нідерландів за виконану роботу.

«Сподіваюся, що невдовзі унікальне скіфське золото буде там, де йому належить бути – у вільному українському Криму», – наголосила Джапарова.

У пресслужбі президента України заявили, що рішення Верховного суду Нідерландів про повернення Києву скіфського золота є свідченням підтримки Європою територіальної цілісності України та неприпустимості зазіхань РФ на культурне надбання Української держави.

«Україна висловлює подяку Королівству Нідерланди за забезпечення неупередженого й об’єктивного судочинства та за неухильну підтримку норм міжнародного права та справедливості», – йдеться в повідомленні на сайті глави держави.

Як повідомлялось, 26 жовтня 2021 року Апеляційний суд Амстердама виніс рішення, що експонати з музеїв Криму, відомі під умовною назвою скіфське золото, Музей Алларда Пірсона має передати Україні до стабілізації ситуації в Криму. Суд зазначив, що скіфське золото є частиною культурної спадщини України і належить до публічної частини Музейного фонду Держави Україна.

26 січня 2022 року так званий «голова Госсовєта Криму» Володимир Константинов повідомив, що музеї окупованого Росією Криму направили до Верховного суду Нідерландів касаційну скаргу на рішення Апеляційного суду Амстердама про повернення скіфського золота в Україну.

Нагадаємо:

  • 14 грудня 2016 року Окружний суд Амстердама, розглянувши позов держави Україна до Музею Алларда Пірсона, вирішив повернути скіфське золото Україні. Рішення було винесено на основі конвенції ЮНЕСКО, згідно з якою художні цінності повинні бути повернуті суверенній державі, що надала їх для тимчасової експозиції. В даному випадку це – Україна.
  • 17 січня 2017 року стало відомо, що музеї окупованого Криму почали процес оскарження в Нідерландах рішення Окружного суду Амстердама про повернення колекції скіфського золота Україні.
  • 16 липня 2019 року Апеляційний суд Амстердама відклав рішення по скіфському золоту на 6-9 місяців, оскільки потребує додаткової інформації від сторін.
  • Предметом спору в суді була колекція з 565 музейних предметів наданих «Центральним музеєм Тавриди», «Керченською історико-культурним заповідником», Національним заповідником «Херсонес Таврійський» і «Бахчисарайським історико-культурним заповідником» для експонування в Музеї Алларда Пірсона в період з 6 лютого до 28 травня 2014 року. Конфлікт навколо експонатів виставки «Крим – золотий острів у Чорному морі» (так зване скіфське золото) виник через окупацію Криму Росією, яка сталася, коли експонати знаходилися в Амстердамі.