У РЦПЛ розповіли про вплив ордерів МКС на арешт Путіна і Львовй-Бєловой на розслідування злочину депортації українських дітей

Новини
Президент РФ Володимир Путін і Марія Львова-Бєлова, уповноважена президента РФ з прав дитини, 16.02.2023 Фото: kremlin.ru

Рішення Міжнародного кримінального суду (МКС) про видачу ордерів на арешт президента РФ Владіміра Путіна та уповноваженої з прав дитини в РФ Марії Львової-Бєлової вже має важливий вплив на кваліфікацію і розслідування злочину депортації українських дітей до РФ.

Про це в ефірі програми «Питання національної безпеки» повідомив Микита Петровець, юрист Регіонального центру прав людини (РЦПЛ).

За його словами, наявність ордерів на арешт вивела розслідування злочину на високий дипломатичний рівень. І хоча МКС ще не перекваліфікував воєнний злочин у геноцид, міжнародні правові організації вже дали свою оцінку: діяння вищого політичного керівництва Росії містять ознаки геноциду проти української національної групи.

«На цю тему всі звернули увагу. Але уваги замало, бо наша задача — повернути всіх дітей. Нарешті й Україна почала говорити про необхідність створення стабільного, постійного і систематичного механізму їхнього повернення. І це має бути роботою не лише України, а й міжнародної спільноти. Наша організація наразі просуває створення такого механізму», — сказав Петровець.

Він зазначив, що правозахисники продовжують роботу зі збору доказів злочину. Наразі до МКС передані матеріали про переміщення і усиновлення українських дітей в РФ. Наступний крок — довести злочинну державну політику РФ щодо цих дітей. 

«Важливо показувати наступні процеси: нав’язування їм російського громадянства, залучення їх у російську систему освіти, показати комплексність цих дій», — додав юрист.

Текстову версію інтерв’ю Микити Петрівця Валентині Самар у програмі «Питання національної безпеки» читайте за посиланням.

25 жовтня 2022 року команда РЦПЛ направила в Міжнародний кримінальний суд інформаційне повідомлення щодо відповідальності посадових осіб РФ за насильницьку передачу українських дітей з однієї групи до іншої, що є ознакою геноциду. 

17 березня 2023 року Палата досудового провадження ІІ Міжнародного кримінального суду видала ордери на арешт Путіна та Львовой-Бєловой через незаконну депортацію українських дітей на територію Росії, яка триває від початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну. 

Про правові і політичні наслідки видачі ордерів на арешт Путіна і Львовой-Бєловой, про ймовірну перекваліфікацію їхніх дій на злочин геноциду і реалістичність повернення викрадених дітей читайте в інтерв’ю Романа МАРТИНОВСЬКОГО, провідного експерта  і співзасновника РЦПЛ та експертки РЦПЛ Катерини РАШЕВСЬКОЇ.

***

24 лютого 2022 року президент РФ Володимир Путін заявив про проведення «спеціальної військової операції» на окупованому Донбасі. Росія завдала ракетних ударів по території України і розпочала пряме повномасштабне вторгнення на чотирьох напрямках. Збройні сили України дають відсіч ворогові, план бліцкрігу — захопити Київ за два-три дні — провалився, російська армія відступила від столиці. Російські військові вчиняють тисячі воєнних злочинів та злочинів проти людяності на всій території України.

Центр журналістських розслідувань веде щоденну хроніку Війна Росії проти України на всіх майданчиках: YouTubeFacebook, TelegramTwitter