Юрист РЦПЛ пояснив, що мають робити власники захопленого окупантами приватного майна, щоб отримати компенсацію

Новини
Микита Петровець, юрист РЦПЛ. Фото: investigator.org.ua

Російські окупанти масово захоплюють і привласнюють приватне майно цивільного населення тимчасового окупованого півдня України. Законні власники захоплених будинків повинні зібрати максимум свідчень і доказів злочину, щоб у майбутньому отримати компенсацію.

В ефірі програми «Питання національної безпеки» Микита Петровець, юрист Регіонального центру прав людини, дав рекомендації, як це зробити.

За його словами, якщо законні власники знаходяться на окупованій території, необхідно повідомити в окупаційну адміністрацію про своє право власності, щоб вони не визнали майно «безхазяйним». Якщо власник виїхав на вільну територію – заявити про належність майна через електронне звернення до уряду РФ та Слідчого комітету РФ. Російський уряд має передати звернення за належністю. 

«Ефективність будь-яких звернень до РФ сумнівна, але принаймні можна спробувати запобігти вчиненню злочину… Особливе значення [наявність такого звернення] має у випадку подальших звернень до Європейського суду з прав людини, Комітету ООН з прав людини. Щоб показати – людина справді намагалась вичерпати всі засоби захисту в РФ», – пояснив Петровець.

Також необхідно задокументувати злочин: зібрати акти про позбавлення власності, заархівувати інформацію з відкритих джерел – посилання на публікації в мережі, фото та відеозображення, на яких окупанти знаходяться у вашій оселі або біля неї, опитати та зберегти контакти свідків-сусідів, тощо.

Звернутись із заявою про вчинення воєнного злочину до правоохоронних органів України, долучивши до звернення усю зібрану інформацію. Також необхідно звернутись по допомогу до Регіонального центру прав людини або іншої української правозахисної організації. Правозахисники допоможуть зібрати докази і підготувати подання до Міжнародного кримінального суду і, потенційно, Комітету ООН з прав людини.

«Ви можете самостійно повідомити у Міжнародний кримінальний суд. Але буде краще, якщо правозахисна організація збере декілька таких випадків. МКС зручніше досліджувати, коли є певний масштаб і систематичність таких дій, а не поодинокий факт», – вказав юрист РЦПЛ.

Текстову версію інтерв’ю Микити Петрівця Валентині Самар у програмі «Питання національної безпеки» читайте за посиланням.

Центр журналістських розслідувань створив і продовжує доповнювати інтерактивну карту з містами та селищами Запорізької області, які російська окупаційна армія перетворює на свої опорні пункти.

Наразі ми виявили понад 100 населених пунктів, приватні будинки в яких частково або і повністю заселені військовими РФ. Окупанти розквартировуються у тимчасово залишених власниками оселях, щоб використовувати житлову забудову як оборонні фортифікаційні пункти.

***

24 лютого 2022 року президент РФ Володимир Путін заявив про проведення «спеціальної військової операції» на окупованому Донбасі. Росія завдала ракетних ударів по території України і розпочала пряме повномасштабне вторгнення на чотирьох напрямках. Збройні сили України дають відсіч ворогові, план бліцкрігу — захопити Київ за два-три дні — провалився, російська армія відступила від столиці. Російські військові вчиняють тисячі воєнних злочинів та злочинів проти людяності на всій території України.

Центр журналістських розслідувань веде щоденну хроніку Війна Росії проти України на всіх майданчиках: YouTubeFacebook, TelegramTwitter