Bellingcat підтвердив інформацію ЦЖР про те, що РФ збудувала дамбу та влаштувала повінь біля Токмаку в очікуванні наступу ВСУ

Новини
Зведена військами РФ пісчана дамба біля мосту на річці Токмачка. Праворуч вода накопичується та розливається на сусідні поля. Фото: Planet Labs

Міжнародна спільнота Bellingcat підтвердила інформацію Центру журналістських розслідувань про те, що Росія збудувала імпровізовану дамбу та навмисно влаштувала повінь на околицях міста Токмак Запорізької області в очікуванні наступу ВСУ, аби створити водну перешкоду для просування вперед українських сил.

Bellingcat опублікував супутникові знімки компанії Planet Labs, які показують детальний цієї огляд місцевості у районі Токмаку.

Як вказують журналісти-розслідувачі, імпровізована дамба розташована в межах оборонної лінії, що огинає місто Токмак, яке саме знаходиться за кількома іншими оборонними лініями, як можна побачити на карті.

Карта з сервісу Google maps з обстановкою довкола м.Токмак. Червона лінія позначає приблизну лінію фронту, зелені лінії позначають російські оборонні лінії. Фото: Twitter Nathan Ruser

Червона лінія на карті показує приблизну лінію фронту, а зелена – російські оборонні лінії, за даними з відкритих джерел.

Як пише Bellingcat, після будівництва дамби на початку травня річка Токмачка значно розширилася на схід від міста та затопила деякі найближчі до дамби поля. Це було видно на знімках високої роздільної здатності SkySat від 6 червня від Planet Labs від 6 червня, які показали, що дамба була побудована з піщаного бар’єру, досить широкого, щоб стримувати невелику річку.

Сліди шин, що ведуть від дамби, свідчать про те, що вона також може функціонувати як другий міст, хоча міст поруч із нею на дорозі P37 функціонує нормально.

Супутникові зображення від Planet Labs показали сліди, що ведуть до місця дамби 3 травня, і показують, що річка Токмачка перегороджена 6 травня, а рівень води на східній стороні дамби неухильно зростав у червні.

«Росія кілька місяців готувалася до контрнаступу України на півдні країни. Багатошарова оборона складається з декількох ліній мінних загороджень, протитанкових ровів, бетонних загороджень і окопів, що охоплюють всю лінію фронту на великій глибині. Підвищення рівня води в річці Токмачка може бути частиною більших зусиль із уповільнення просування українських військ. Якщо говорити точніше, це може бути частиною зусиль уповільнити східне охоплення Токмака в разі українського прориву поблизу міста», – зазначає Bellingcat.

Однак, пишуть журналісти-розслідувачі, враховуючи розмір дамби, яка спостерігалася в Токмаку, затоплення є незначним і не наближається до масштабу, який спостерігається в Новій Каховці після руйнування росіськими військами Каховської ГЕС.

Як повідомляв ЦЖР, росіяни на тимчасово окупованих територіях Запорізької області руйнують греблі на водоймах, а в інших місцях, навпаки – будують загати. В обох випадках вода виходить з берегів, затоплюючи поля і дороги. Міняючи таким чином гідрологічний режим, окупанти, ймовірно, мають на меті заболочення місцевості, аби ускладнити контрнаступ ЗСУ. 

***

24 лютого 2022 року президент РФ Володимир Путін заявив про проведення «спеціальної військової операції» на окупованому Донбасі. Росія завдала ракетних ударів по території України і розпочала пряме повномасштабне вторгнення на чотирьох напрямках. Збройні сили України дають відсіч ворогові: план бліцкрігу – захопити Київ за два-три дні – провалився, російська армія відступила від столиці, зазнала нищівної поразки на Харківському напрямку, у листопаді 2022 ЗСУ звільнили Херсон і правобережжя області. Російські військові вчиняють тисячі воєнних злочинів та злочинів проти людяності на всій території України. 

Центр журналістських розслідувань веде щоденну хроніку Війна Росії проти України на всіх майданчиках: YouTubeFacebook, TelegramTwitter