Саміт НАТО у Вільнюсі 11 липня ухвалив пакет рішень із трьох елементів щодо України, що стосуються, зокрема, і шляху України до членства в Альянсі. Зокрема, члени НАТО погодилися скасувати вимогу про План дій щодо членства для України та заявили, що нададуть їй запрошення приєднатися до Альянсу після «виконання умов».
Про це заявив генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг на пресконференції за підсумком першого дня саміту Альянсу, повідомляє «Європейська правда».
«Сьогодні союзники погодили пакет із трьох елементів, які наблизять Україну до НАТО. Перше – це нова багаторічна програма підтримки для України, яка уможливить перехід з радянських до натовських стандартів тренування та доктрин», – сказав Столтенберг.
Другий елемент, за словами генсека, – це утворення нової Ради Україна-НАТО, яка, як сказав Столтенберг, стане форумом для консультацій та ухвалення рішень, де «ми зустрічатимемось як рівні».
«Третє – ми підтвердили, що Україна стане членом НАТО, і погодились вилучити вимогу про План дій щодо членства. Це змінить шлях України з двокрокового процесу до однокрокового процесу. Ми також дали зрозуміти, що ми оголосимо про запрошення Україні приєднатися до НАТО, коли союзники погодяться і будуть досягнуті умови», – заявив генсек.
Він запевнив, що це сильний пакет для України і чіткий шлях до її членства у НАТО.
Водночас, пише ЄП, у рішенні Вільнюського саміту НАТО, що ухвалене лідерами Альянсу, немає переліку умов, які має виконати Україна, але визначений механізм щодо їхнього оцінювання.
Комюніке саміту містить доволі позитивні формулювання щодо України. Після стандартних фраз про те, що Альянс «підтримує право України обирати власні механізми безпеки», а також запевнення про те, що Україна стане членом НАТО, як вирішив саміт 2008 року у Бухаресті, Альянс повідомив, що відсьогодні змінює «Бухарестську формулу».
«Ми визнаємо, що шлях України до повної євроатлантичної інтеграції вийшов за межі необхідності виконання Плану дій щодо членства. Україна стає все більш оперативно сумісною і політично інтегрованою з Альянсом і досягла значного прогресу на шляху реформ», – йдеться в ухваленому документі.
Водночас необхідні для вступу реформи мають продовжуватися, а інструментом їхнього визначення й контролю замість ПДЧ стане Річна національна програма (РНП). Цей інструмент вже є у розпорядженні України.
«Міністри закордонних справ країн НАТО регулярно оцінюватимуть прогрес за допомогою адаптованої Річної національної програми», – зазначено в комюніке.
Рішення Альянсу не уточнює жодних деталей щодо обсягу реформ. Наразі РНП є об’ємним документом, що передбачає велику кількість системних змін, розрахованих на роки, однак зміст РНП постійно оновлюється. Невідомо, чи буде змінений підхід до формування цього документа. Раніше Генсек НАТО відмовився називати умови, які Альянс висуває до України.
Наразі в рішенні підкреслюється, що лише у разі завершення РНП Україна отримає запрошення до НАТО. «Ми зможемо надіслати Україні запрошення на вступ до Альянсу, коли члени Альянсу погодяться і умови будуть виконані», – йдеться у документі.
Нагадаємо:
- 5 липня 2023 року представник Білого дому заявила, що країни-члени НАТО ухвалять рішення про членство України, коли вона «відповідатиме всім вимогам і проведе необхідні реформи». У МЗС відреагували та закликали Захід реформувати своє ставлення до Росії.
- Україна хоче отримати політичне рішення щодо підтримки вступу після війни. Генсек НАТО Єнс Столтенберг сподівається, що лідери країн-членів НАТО підтвердять, що Україна приєднається до НАТО.
- Крім того, Україна потребує чітких гарантій безпеки від Заходу, які зафіксують на папері. Як заявляв президент Зеленський, Україна хоче отримати їх на період, доки вона не стане повноправним членом Альянсу.