Стосовно арештованої в РФ громадянки України Леніє Умерової, яку ФСБ підозрює у «шпіонажі», призначена судово-психіатрична експертиза

Новини
Леніє Умерова. Фото: Азіз Умеров
Леніє Умерова. Фото: Facebook Azeez Umerov

Стосовно незаконно арештованої в РФ громадянки України Леніє Умерової, яку ФСБ підозрює у нібито «шпіонажі», призначена на судово-психіатрична експертиза. Російські силовики затримали Умерову на початку грудня 2022 року після перетину грузино-російського кордону, коли вона окружним шляхом їхала з Києва до окупованого Криму до батька, який страждає від онкологічного захворювання.

Про це повідомив брат Леніє Азіз Умеров у Facebook.

«Нам стало відомо, що відносно Леніє призначена судово-психіатрична експертиза. Нагадаю, що справа під грифом «секретно», тому жодних деталей не повідомляють. Строк цієї експертизи, методи та спосіб проведення залишаються невідомими», – написав А.Умеров.

Він зазначив, що адвокати систематично навідуються до Леніє та намагаються тримати ситуацію під контролем наскільки це можливо.

Азіз Умеров також повідомив, що під час останнього візиту захисників його сестра передала лист, адресований президенту України Володимиру Зеленському.

Центр журналістських розслідувань публікує текст листа повністю мовою оригіналу:

«Шановний Володимире Олександровичу, Вітаю Вас! Мене звати Умерова Леніє, я громадянка України та кримська татарка. Цього листа я пишу Вам як політична увʼязнена з Лефортівського СІЗО.

На початку зими минулого року я намагалася проїхати до хворого батька в Крим, але при вʼїзді на територію РФ мене затримали бандитським чином. А через півроку, в травні, висунули надумані звинувачення в шпіонажі.

Сьогодні я хочу написати про найголовніше. Зараз наше суспільство переживає складні часи і бореться за свої права на розвиток та життя. І всі ми, громадяни України, кожен на своєму місці, мужньо відстоюємо найцінніше, що у нас є – нашу гідність та свободу. Фундамент, закладений попередніми поколіннями та закріплений на власному досвіді. Слова, які для кожного з нас стали на рівні базових потреб, які ми відстоюємо!

Дякую Вам, що як лідер суверенної демократичної країни на власному прикладі показуєте, що в слів «гідність» та «свобода» немає ціни!

З повагою, Умерова Л.Р. /підпис/

P.S. І буде син, і буде мати, і будуть люди на землі!».

Нагадаємо:

  • 4 грудня 2022 року російські силовики затримали після перетину грузино-російського кордону нібито за порушення правил режимної зони 25-річну Леніє Умерову, яка їхала з Києва до окупованого Криму через погіршення стану її батька, який страждає від онкологічного захворювання. До 16 березня Леніє утримували в Центрі тимчасового утримання іноземних громадян біля Владикавказу. Приміський райсуд визнав дівчину винною у «порушенні режиму державного кордону» (ч.1 ст. 18 КоАП РФ) та оштрафував її на 2 тисячі рублів.
  • Вночі 16 березня 2023 року Умерову випустили із центру утримання іноземців. Проте її схопили невідомі, одягли на голову пакет, привезли до незнайомого району Владикавказу та залишили там. Майже одразу Умерову затримав наряд поліції, який склав на неї протокол про непокору поліцейським. Ленінський райсуд Владикавказу призначив їй 15 діб адмінарешту.
  • Поки Умерова перебувала в ІТТ, на неї знову склали аналогічний протокол: нібито дівчина відмовилася віддавати свій телефон поліцейським. 27 березня той самий суд знову призначив їй 15 діб арешту. Леніє перевезли до ІТТ міста Беслан.
  • 9 квітня 2023 року на дівчину знову склали протокол за непокору поліцейським. 11 квітня Совєтський райсуд Владикавказу призначив їй 15 діб арешту.
  • 26 квітня 2023 року Совєтський райсуд Владикавказу вкотре визнав Ленію Умерову винною у непокорі співробітникам поліції та призначив їй 15 діб адмінарешту.
  • 5 травня 2023 року ФСБ вивезла Леніє Умерову з ІТТ УМВС Росії по Владикавказу до Москви, де Лефортовський суд заарештував її на два місяці за підозрою у «шпигунстві» (стаття 276 КК РФ).