Верховна Рада відновила публічний доступ до декларацій посадовців: завдяки тиску громадськості депутати нарешті покажуть свої статки

Новини
чрезвычайное положение
Верховна Рада України Фото: investigator.org.ua

Верховна Рада повторно проголосувала в цілому за законопроєкт № 9534. Цього разу закон передбачає публічний доступ до декларацій чиновників. “За» проголосував 341 депутат.
«Побачити декларації чиновників ми зможемо вже за 60 днів після публікації закону. Публікація закону відбудеться після того, як його підпише президент. Ці 60 днів потрібні, щоби приховати певні категорії військовослужбовців задля їхньої безпеки. Інші чиновники та депутати найближчим часом мають прозвітувати перед українцями. Все це відбулося завдяки тому, що українці не проковтнули попереднє голосування, яким депутати планували закрити декларації чиновників ще на рік», – повідомляє Центр протидії корупції.

Центр протидії корупції (ЦПК) закликав президента повернути до Верховної Ради ухвалений 5 вересня у другому читанні законопроєкт №9534, який мав би відновити декларування посадовців та депутатів. 

Вони наголошують, що ухваливши цю норму нардепи знехтували думкою Європейського Союзу, заявою послів G7, рекомендацією постійного доповідача Європарламенту Міхаеля Галера та – найголовніше – думкою 91,7% українців, які виступають за відкриті декларації про «воєнні» доходи чиновників.

Разом з тим, декларантам дозволили не вказувати адресу одного об’єкта нерухомості за кордоном, де проживають члени сім’ї.

Також, депутати лишили собі можливість не показувати в деклараціях житло, витрати на оренду якого компенсуються державою, якщо площа такого об’єкта не перевищує 75 квадратних метрів. Якщо коротко, не показувати квартири, за приховування яких ряд депутатів отримали кримінальні справи.

Ще одна шкідлива поправка стосується заборони перевіряти підстави набуття активів декларантом, якщо ці активи набуті до дня обрання чи призначення на посаду.

У ЦПК нагадали, що це вже не перша спроба знищити публічне декларування статків. Навіть за час створення цього законопроєкту кілька фракційних груп намагалися додати правки, щоби приховати власні статки.

Відновлення електронного декларування для посадовців потрібне, зокрема, для виконання Україною семи рекомендацій на шляху до вступу в ЄС. Уже в жовтні Єврокомісія має надати звіт з оцінкою виконання Україною цих кроків. В уряді запевняли, що до цього часу у Раді буде остаточно ухвалений закон щодо е-декларування.

Окрім того, на важливості відновлення декларування для чиновників наголошував Міжнародний валютний фонд. Це потрібно для виконання зобов’язань України за Меморандумом за програмою EFF.

  • Президент Володимир Зеленський наклав вето на ухвалений 5 вересня у другому читанні законопроєкт №9534, який мав би відновити декларування посадовців та депутатів. Закон передбачає, що декларації чиновників будуть закритими ще на рік, а побачити чиюсь декларацію публічно можна буде лише за згоди декларанта.