Виробник російських безпілотників досі отримує супутникові послуги від компанії Iridium зі США

Новини
Збитий БПЛА «Картограф», вироблений російською компанією «АФМ-Серверс», у якому використовується система навігації компанії Iridium. Фото: Trap Aggressor

Компанія «АФМ-Серверс», яка входить до російського військово-промислового комплексу (ВПК) та виробляє безпілотники для російських військових, використовує системи навігації американської компанії Iridium, офіс якої досі працює в Москві. Навіть після початку повномасштабного вторгнення бізнеси не припинили співпрацю, а отже, американська Iridium напряму допомагає Росії у війні проти України. Крім того, Iridium через свою російську філію має контракти з Росгвардією та МЗС Росії.

Про це повідомляє розслідувальний проєкт Trap Aggressor.

Iridium – це глобальна компанія супутникового зв’язку, яка надає доступ до послуг передачі даних у будь-якій точці Землі, включно із Росією.

Як зазначається, Ірідіум досі має офіс у Москві, що досі працює у штатному режимі. За даними торговельних баз, російська компанія «Иридиум коммьюникешенс» у 2015-2022 роках напряму закуповувала продукцію в американської компанії Iridium Satellite. У 2023 році «Иридиум коммьюникешенс» імпортувала в Росію машини для прийому, перетворення голосу та зображень марки «Iridium», проте вже від невідомих компаній.

Окрім цього, московська компанія «Иридиум коммьюникешенс» протягом 2022 року мала підписаний контракт із центральним вузлом зв’язку військ національної гвардії Росії, в межах якого компанія мала підключити Росгвардию до міжнародної системи супутникового радіозв’язку. Про це стало відомо з тендерної документації. Паралельно, одна із компаній-засновників «Иридиум коммьюникешенс» – державна компанія «Морсвязьспутник» – у березні 2022 року обслуговувала російське Міністерство зовнішніх справ.

Ще в травні 2014 року Iridium заявляла про можливі проблеми через санкції накладені на Росію, однак за 8 років гібридної та 1,5 роки повномасштабної війни жодні санкції не похитнули співпрацю Iridium з РФ. Більше того, за даними Національного агентства з питань запобігання корупції України, московська філія американського гіганта має чинні контракти на постачання послуг супутникового зв’язку для збройних сил РФ.

Російська компанія «АФМ-Серверс» виробляє дрони з системою навігації Iridium. На це підприємство лише в липні 2023 року і лише в Україні наклали санкції. Воно напряму допомагає вести бойові дії Росії проти України та системно співпрацює з ФСБ. За даними Trap Aggressor, лише з 2013 до 2015 року «АФМ-Серверс» уклала контрактів майже на понад 100 мільйонів рублів з військовою частиною 55056. Це підрозділ ФСБ, який займається матеріально-технічним забезпеченням.

Trap Aggressor надіслав лист в компанію Iridium, щоб там пояснили, як через півтора року повномасштабного вторгнення вони можуть працювати з агресором, але проігнорували запитання.

Нагадаємо: