МАГАТЕ схвалила резолюцію щодо негайного повернення ЗАЕС під повний контроль України

Новини
ЗАЕС

69 країн на Генеральній конференції МАГАТЕ підтримали резолюцію про повернення Запорізької АЕС під контроль України.

Про це повідомила пресслужба Міністерства енергетики України.

«Під час 67-ї сесії Генеральної конференції МАГАТЕ 69 країн підтримали резолюцію щодо ядерної безпеки в Україні. Резолюцію запропоновано Канадою, Фінляндією та Коста-Рікою. Серед іншого, вона закликає російську федерацію до негайного виведення всього військового та іншого неуповноваженого персоналу із ЗАЕС та повернення станції під повний контроль компетентних органів України відповідно до існуючої ліцензії, виданої Державною інспекцією ядерного регулювання України (ДІЯРУ), забезпечення безпечного та захищеного функціонування станції, для того щоб Агентство здійснювало ефективне та дієве впровадження гарантій безпеки відповідно до Угоди України про всеосяжні гарантії та Додаткового протоколу», – йдеться в повідомленні.

У резолюції МАГАТЕ висловлюється серйозна стурбованість тим, що Російська Федерація не прислухалася до попередніх закликів Ради керуючих негайно припинити всі дії проти та на ядерних об’єктах в Україні та вивести свій військовий та інший персонал із Запорізької атомної електростанції.

«Підкреслюючи важливість ядерної та фізичної безпеки під час мирного використання ядерних установок і матеріалів за будь-яких обставин, зокрема під час збройного конфлікту, а також «семи незмінних основ ядерної та фізичної безпеки» Генерального директора МАГАТЕ, які випливають із стандартів та керівництв з ядерної та фізичної безпеки МАГАТЕ», – йдеться в тексті.

Як повідомлялось, 4 березня 2022 року окупанти захопили Енергодар та ЗАЕС поряд із містом. Це найбільша за розмірами АЕС у Європі та третя – у світі. Вона працює в об’єднаній енергосистемі України трьома із шести блоків. 21 липня Енергоатом повідомив, що окупанти завели важку техніку до машинної зали енергоблоку. Російська окупаційна влада обмежує присутність українських співробітників на станції. Російські військові майже щодня обстрілюють майданчик захопленої ними ЗАЕС, а сама станція замінована.

5 жовтня 2022 року Володимир Путін підписав «указ», у якому доручив «передати в управління РФ» Запорізьку атомну електростанцію, яку захопили російські військові.

22 червня 2023 року президент України Володимир Зеленський повідомив, що за даними військової розвідки, російські окупанти готують теракт на Запорізькій АЕС з викидом радіації. Україна передає всю наявну інформацію партнерам у світі.

За даними Енергоатома, на території ЗАЕС розміщено близько 500 росіських військовослужбовців і 50 одиниць важкого озброєння армії РФ. Військова техніка, боєприпаси та вибухові речовини, розташовані в турбінних залах енергоблоків №1, №2 та №4.

Заданими ГУР МОУ, російські окупанти продовжують мінування Запорізької атомної електростанції та об’єктів на її території.

***

24 лютого 2022 року президент РФ Володимир Путін заявив про проведення «спеціальної військової операції» на окупованому Донбасі. Росія завдала ракетних ударів по території України і розпочала пряме повномасштабне вторгнення на чотирьох напрямках. Збройні сили України дають відсіч ворогові: план бліцкрігу – захопити Київ за два-три дні – провалився, російська армія відступила від столиці, зазнала нищівної поразки на Харківському напрямку, у листопаді 2022 ЗСУ звільнили Херсон і правобережжя області. Російські військові вчиняють тисячі воєнних злочинів та злочинів проти людяності на всій території України. 

Центр журналістських розслідувань веде щоденну хроніку Війна Росії проти України на всіх майданчиках: YouTubeFacebook, TelegramTwitter