За даними британської розвідки, Росія має намір встановити морські міни на шляху цивільних суден у Чорному морі, які вивозять на експорт українське зерно.
Про це йдеться у заяві міністерства закордонних справ Великої Британії.
Як зазначається, розсекречені дані свідчать про те, що Росія може продовжувати націлюватися на цивільне судноплавство в Чорному морі, в тому числі встановлювати морські міни на підходах до українських портів.
Велика Британія вважає, що Росія намагається поставити під загрозу цивільні судна, що проходять через український «гуманітарний коридор», щоб стримати експорт українського зерна. Це дозволило б Росії тиснути на українську економіку.
«Росія хоче уникнути відкритого затоплення цивільних суден, натомість «фальшиво звинувачує» Україну в будь-яких атаках на цивільні судна в Чорному морі», – вказали у британському МЗС.
Наголошується, що Велика Британія оприлюднила інформацію про замінування, щоб запобігти будь-якому такому інциденту.
«Ми прагнемо забезпечити, щоб Україна могла продовжувати експортувати свою сільськогосподарську продукцію усіма відповідними маршрутами, включаючи «гуманітарний коридор», сухопутним транспортом і через Дунай», – йдеться в заяві.
Як зазначається, Велика Британія запровадила засоби розвідки, спостереження та зондування для моніторингу російської діяльності в Чорному морі. Ці можливості допоможуть визначити та викривати будь-які подальші напади Росії на цивільне судно або інфраструктуру.
«Світ спостерігає – і ми бачимо наскрізь цинічні спроби Росії звинуватити Україну у своїх нападах. Ми та наші союзники виступаємо разом проти Путіна та його спроб завдати шкоди Україні та, таким чином, зашкодити решті світу», – заявив британський міністр закордонних справ Джеймс Клеверлі.
У МЗС також зауважили, що після виходу з Чорноморської зернової ініціативи Росія пошкодила 130 об’єктів портової інфраструктури в Одесі, Чорноморську та Рені. І знищила майже 300 000 тонн зерна, якого було б достатньо, щоб прогодувати понад 1,3 мільйона людей протягом року.
Як повідомлялося, МЗС РФ заявив, що з 18 липня Чорноморська ініціатива припиняє функціонування, а спільний координаційний центр у Стамбулі розформовується. Росія також заявила про відкликання гарантій безпеки судноплавства, згортання морського гуманітарного коридору в північно-західній акваторії Чорного моря, а також відновлення режиму тимчасово небезпечного району в північно-західній акваторії Чорного моря.
19 липня 2023 року Міноборони РФ заявило, що у зв’язку з припиненням Зернової ініціативи з 20 липня всі судна, що прямують в акваторії Чорного моря в українські порти, розглядатимуться Росією як потенційні перевізники вантажів військового призначення.
Речник Ради національної безпеки США Адам Годж заявив, що після рішення Кремля заблокувати Чорноморську зернову ініціативу Росія може атакувати цивільні судна в Чорному морі і звинуватити в цьому Україну. Росіяни вже встановили додаткові міни на підходах до українських портів.
***
24 лютого 2022 року президент РФ Володимир Путін заявив про проведення «спеціальної військової операції» на окупованому Донбасі. Росія завдала ракетних ударів по території України і розпочала пряме повномасштабне вторгнення на чотирьох напрямках. Збройні сили України дають відсіч ворогові: план бліцкрігу – захопити Київ за два-три дні – провалився, російська армія відступила від столиці, зазнала нищівної поразки на Харківському напрямку, у листопаді 2022 року ЗСУ звільнили Херсон і правобережжя області. Російські військові вчиняють тисячі воєнних злочинів та злочинів проти людяності на всій території України.
Центр журналістських розслідувань веде щоденну хроніку Війна Росії проти України на всіх майданчиках: YouTube, Facebook, Telegram, Twitter