Окупанти вивезли із СІЗО Сімферополя викраденого у Херсоні іспанського волонтера Маріано Гарсія Калатаюда

Новини
Іспанський волонтер Маріано Гарсія Калатаюд з гуманітарним вантажем у Херсоні ФОТО: LEVANTE-EMV

Викраденого росіянами у Херсоні під час окупації іспанського волонтера Маріано Гарсіа Калатаюда, якого утримували у СІЗО №1 у Сімферополі, знову вивезли у невідомому напрямку. У березні 2023 року цивільна дружина іспанського волонтера Тетяна Маріна розповіла Центру журналістських розслідувань, що окупанти викрали Маріо Калатаюда 19 березня 2022 року просто на порозі будинку, куди він повертався після участі у проукраїнському мітингу в центрі Херсона.

Про це повідомив Уповноважений з прав людини Верховної Ради України Дмитро Лубінець з посиланням на дружину полоненого Тетяну.

«За її словами, наприкінці вересня цього року її чоловіка вивези із сімферопольського СІЗО. Там його незаконно утримували півтора року спочатку взагалі без звинувачень, а пізніше за так звану «причетність до вчинення дій, спрямованих на заподіяння шкоди безпеці РФ», — написав він.

За словами омбудсмана, 75-річний іспанець неодноразово піддавали тортурам у слідчому ізоляторі, незважаючи на вік і громадянство.

Лубінець припускає, що Калатаюда могли вивезти до села Чонгар в окупованій частині Херсонщини в «неофіційне» СІЗО.

Як повідомлялось, 19 березня 2022 року в окупованому Херсоні зник іспанський волонтер Маріо Ґарсіа Калатаюд. Його цивільна дружина Тетяна Маріна розповіла Центру журналістських розслідувань, що окупанти викрали Маріо Калатаюда просто на порозі будинку, куди він повертався після участі у проукраїнському мітингу в центрі Херсона. 

Кореспондент ЦЖР Олег Батурін, якого окупанти також викрали і катували на підвалах, один час був із Маріо у сусідній камері в херсонському ізоляторі тимчасово утримання на вулиці Теплоенергетиків. «19 березня, це був переддень, як мене відпустили, в ізоляторі з’явився іноземець, який поводив себе дуже експресивно, дуже гучно, я б сказав, феєрично. У нього просто не закривався рот. Він постійно кричав іспанською, що він думає про окупантів, про Путіна, цитував наші всі матюки. Росіяни не могли закрити йому рота, злилися», — розповів Олег Батурін.

Про полоненого іспанця Маріо Ґарсіа Калатаюда розповів і 45-річний ветеран АТО і підприємець із Херсона Максим Негров, який також був одним із в’язнів ізолятору. Координаторка Кримської правозахисної групи Ольга Скрипник назвала Маріо Гарсію у числі кількох дестяків людей, яких окупанти після викрадення привезли до Криму з Херсонської та Запорізької областей. За її словами, їх утримують без обвинувачень і без будь-яких навіть формальних підстав у новому СІЗО №2 Сімферополя, яке повністю курується ФСБ і не залежить від УФСИН.

Військова прокуратура Чорноморського флоту Росії вперше офіційно визнала, що 75-річний громадянин Іспанії Маріано Гарсія Калатаюд був затриманий «співробітниками спецслужб» у Херсоні і поміщений у слідчий ізолятор Сімферополя в окупованому Криму. 

***

24 лютого 2022 року президент РФ Володимир Путін заявив про проведення «спеціальної військової операції» на окупованому Донбасі. Росія завдала ракетних ударів по території України і розпочала пряме повномасштабне вторгнення на чотирьох напрямках. Збройні сили України дають відсіч ворогові, план бліцкрігу — захопити Київ за два-три дні — провалився, російська армія відступила від столиці. Російські військові вчиняють тисячі воєнних злочинів та злочинів проти людяності на всій території України.