Розслідуючи крадіжку 1,3 млрд посадовцями Міноборони, правоохоронці порушили підслідність, чим підірвали справу – Шабунін

Корупція
Підозрюваний Олександр Лієв на засіданні ВАКС з обрання запобіжного заходу, 29.01.2024. Фото: Олександр Магула/Суспільне

Розслідуючи крадіжку 1,3 млрд грн посадовцями Міноборони при закупівлі боєприпасів для ЗСУ, Офіс генпрокурора і Нацполіція свідомо порушили підслідність, що може підірвати справу та поставити під питання законність зібраних раніше доказів. На цій підставі Вищий антикорупційний суд (ВАКС) вже відмовив прокуратурі в задоволенні клопотання про обрання запобіжного заходу одному із підозрюваних, екскерівнику департаменту військово-технічної політики Міноборони Олександру Лієву.

Про це повідомив голова правління Центру протидії корупції Віталій Шабунін у Facebook.

«Розслідуючи крадіжку 1,3 млрд грн посадовцями Міноборони, ОГП і Нацпол свідомо порушили підслідність, чим від початку підірвали справу. Згідно закону, на етапі вручення підозри (це найпізніше!) Костін мусив залучити САП/НАБУ. Нагадаємо, що Лієву/Нахкуру і ко інкримінують ч.5 ст. 191 ККУ», – написав Шабунін

Він вказав, що порушення підслідності зʼясувалося ще на початку засідання суду з обрання запобіжного заходу Лієву 29 січня.

«Заради дешевого піару чорти Татарова/Костіна поставили під загрозу покарання покидьків, які вкрали 1,3 млрд в ЗСУ. Або – свідомо заклали міну під справу, щоб цих покидьків відмазати. Слідчий суддя ВАКС відмовив у запобіжному заході, хоча заявив, що вважає підозру обґрунтованою. Зараз маємо витовкти ОГП/Нацпол мордою в їх злочинні дії. Порушивши підслідність, чорти Татарова/Костіна поставили під питання законність зібраних раніше доказів», – наголосив голова правління ЦПК.

За його словами, зараз Офіс Генпрокурора та Нацполіція «спробують перекинути свідомо ними ж підірвану справу в НАБУ/САП».

«В чому була проблема вчинити згідно закону і залучити НАБУ/САП раніше? Татарову/Костіну сильно хотілося вимахнутися під час приїзду аудиторів США? Чекаємо на повний текст рішення слідчого судді ВАКС (а також потенційної апеляції на нього). З них повною мірою зрозуміємо катастрофічність злочинних дій людей Татарова/Костіна», – підсумував Шабунін.

Нагадаємо, колишньому керівнику Департаменту військово-технічної політики, розвитку озброєння та військової техніки Міноборони Олександру Лієву та чинному керівнику Тоомасу Нахкуру, менеджерам компанії «Львівський арсенал» і представнику іноземної фірми повідомлено про підозру за ч.5 ст.191 КК України (привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем, вчинені організованою групою) у справі про розкрадання майже 1,5 млрд грн на закупівлі снарядів.

За даними слідства, у серпні 2022 року чиновники уклали контракт на закупівлю оптової партії артснарядів із постачальником озброєнь «Львівський арсенал». Потім Міноборони перевело на рахунки підприємства всю суму, передбачену підписаним документом.

Фотокопія документу: Facebook/Тетяна Ніколаєнко

Після отримання коштів менеджмент компанії перерахував частину грошей на баланс іноземної комерційної структури, яка мала поставити замовлені боєприпаси в Україну. Однак вона не відправила жодного артснаряду в Україну, а отримані кошти вивела в тінь, перевівши їх на рахунки ще однієї афілійованої структури на Балканах. Решта суми від Міноборони залишилася на рахунках української компанії в одному зі столичних банків.

29 січня 2024 року ВАКС відхилив клопотання прокурора і не обрав запобіжний захід Олександру Лієву. Прокурори просили суд призначити йому тримання під вартою або заставу у розмірі 268 млн грн. Лієва звільнили з-під варти в залі суду.