Прокуратура АРК скерувала до суду обвинувальний акт щодо гендиректора телекомпанії «Крым» Вадима Первих – фігуранта розслідування ЦЖР

Крим
Вадим Первих Фото: окупаційні медиа

Прокуратура АРК та міста Севастополя скерувала до суду обвинувальний акт щодо гендиректора телекомпанії «Крым» – найбільшого «кремлівського рупора» на окупованому півострові. За інформацією Центру журналістських розслідувань, це Вадим Первих – директор юрособи ТРК «Крым». Про діяльність підозрюваного Первих та ще двох керівників  і трьох  кореспондентів  окупаційного телеканалу «Крым» із пропаганди війни і виправдання агресії РФ проти України ЦЖР розповів у розслідуванні минулого року. У грудні 2022 року за матеріалами розслідування ЦЖР прокуратура АРК відкрила кримінальне провадження.

“На своїй посаді обвинувачений бере активну участь у проведенні політичних та інформаційних заходів задля підтримки збройної агресії РФ. Також здійснює пропагандистську діяльність та просуває російські наративи, впливаючи у такий спосіб на свідомість мешканців окупованих територій. «Журналіст» розповсюджує матеріали із закликами до насильницької зміни встановленого в Україні конституційного ладу та зміни меж її державного кордону. Загалом, чоловік почав працювати на ворога відразу після окупації півострова ЗС РФ. Він обіймав різні окупаційні посади: головного редактора телеканалу «Перший Кримський»; заступника міністра інформації і зв’язку Криму тощо”, – повідомляє прокуратура.

Дії підозрюваного кваліфіковано як:

  •  дії, спрямовані на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу або на захоплення державної влади (ч. 3 ст. 109 КК України);
  • посягання на територіальну цілісність і недоторканність України (ч. 1 ст. 110 КК України);
  • колабораційна діяльність (ч. 6 ст. 111-1 КК України);
  • виправдовування, визнання правомірною, заперечення збройної агресії Російської Федерації проти України, глорифікація її учасників (ч. 3 ст. 436-2 КК України).

Йому загрожує до 12 років позбавлення волі.

Як повідомили ЦЖР в прокуратурі АРК та міста Севастополя, готуються підозри у вчинені злочинів й для інших фігурантів розслідувань агентства про кримських пропагандистів війни.

Автономна некомерційна організація «Телерадиокомпания «Крым» створена на базі захопленого  майна і радіочастот державної ТРК «Крим» у Сімферополі, внесена до російського держреєстру 20 серпня 2014 року ( ІПН 9102020940). Засновником ТРК стало  зване «міністерство внутрішньої політики, інформації і зв’язку Республіки Крим», фінансується з бюджету окупаційного уряду Криму. Структурні підрозділи – телеканали «Первый крымский» і «Крым24», радіостанції «Радио Крым”  і «Море». 

Детальніше читайте розслідування  ЦЖР Як захоплювали філію «Суспільного» та хто створює пропаганду на окупованому півдні

У грудны 2022 року в Єдиний реєстр досудових розслідувань внесені дані щодо діяльності шістьох керівників і кореспондентів ТРК  «Крым 24», що фінансується окупаційним урядом Криму. Провадження відкрито за статтею ст.436-2  Кримінального кодексу України – пропаганда війни. 

У кримінальному провадженні фігурують шість кримських пропагандистів – фігурантів розслідувань ЦЖР.   Це керівники ТРК «Крым» – директор юрособи Вадим Первих, генеральний продюсер і радник «глави Криму» Олег Крючков,  головна редакторка телеканалу «Крым24» Дарина Сафонова, а також кореспонденти  Маргаріта Сємєнюк, Дмитро Кокшаров і  Юрій Авдєєв. Усі вони, за винятком росіянки Сємєнюк, яка приїхала до Криму із Югри, є громадянами України.