У Криму серед колаборантів є представники кримськотатарського народу – Ташева

Крим
Таміла Ташева, постійна представниця президента України в АР Крим Фото: Youtube Ukrinform TV

У тимчасово окупованому Криму серед колаборантів є представники кримськотатарського народу, але їх відсоток невеликий.

Про це заявила постійна представниця президента України в АР Крим Таміла Ташева під час відеопрограми Укрінформу «Лещенко запитує».

«Серед колаборантів у Криму є і представники кримськотатарського народу, але їх відсоток невеликий. Ми будемо притягувати до відповідальності всіх, хто вчиняв воєнні злочини проти людяності, хто зрадив присязі – військових, прокурорів, слідчих, суддів незалежно від національності», – сказала Ташева.

Вона нагадала, що серед колаборантів у Криму були колишні члени Меджлісу кримськотатарського народу – Ремзі Ільясов, який став у Криму «віцеспікером» у 2014 році та Заур Смірнов, який потім «представляв» інтереси кримськотатарського народу на стороні загарбників. «Їх російська влада використала та викинула. Вони зараз перебувають у Криму, але вже не при «владі», – зазначила посадовиця.

Постійна представниця президента розповіла, що кримські татари історично не сприймають зрадників. Вони з ними не вітаються. Зрадників кримські татари не пускають на церемонію поховання та весілля. «Коли хтось із них приходив на весілля, то інші гості вставали з-за столів і демонстративно залишали приміщення. Поки ця людина не пішла, ніхто за стіл не повертався», – розповіла вона.

«Я як представниця кримськотатарського народу ніколи не розрізняла колаборантів за національністю. Але всі, хто зрадив нашій державі, будуть покарані», – наголосила Ташева.

При цьому вона підкреслила, що це не означає, що всіх, хто живе на півострові, будуть переслідувати. «Там не всі є колаборантами. Навіть якщо люди взяли російський паспорт, ми їх сприймаємо як наших громадян, які змушені були це зробити для виживання на окупованій території», – підсумувала посадовиця.

Вона ще раз наголосила, що українська влада може притягнути до відповідальності близько 10 тисяч колаборантів, які співпрацювали із загарбниками під час окупації Криму. «Від кількох тисяч людей до десятка тисяч точно понесуть кримінальну відповідальність за колаборацію у Криму. Зараз точну кількість сказати неможливо, потрібно кожний випадок розглядати окремо», – додала представниця президента.

Ташева уточнила, що серед зрадників тисячі осіб, які були суддями, прокурорами, слідчими в правоохоронних органах загарбників. По більшості з них прокуратурою АР Крим вже відкриті кримінальні справи. У справах деяких із них уже винесені вироки, серед них є судді-зрадники, які залишилися в Криму і виносять неправомірні рішення, наприклад щодо політв’язнів, незаконної націоналізації майна тощо.

Постійна представниця президента в Криму повідомила, що на сьогодні українська сторона працює над санкційними списками зрадників щодо суддів, пропагандистів, релігійних діячів, тих, хто був причетний до незаконного будівництва Керченського мосту та реконструкції після знищення його певних ділянок, російської залізниці, які запустили потяги на територію Криму через Керченський міст. «Ми готуємо санкційні списки. Це координує Мінекономіки. Робота триває, ми чекаємо наступних рішень від РНБО», – сказала Ташева.

Нагадаємо:

  • У липня 2023 року Таміла Ташева заявила, що після звільнення Криму покарання очікує на близько 10 тисяч посадовців-колаборантів, які співпрацювали з російськими окупантами. Водночас Україна застосовуватиме гнучкий підхід до оцінки дій потенційних колаборантів і не буде карати тих, кого вважає жертвами окупації.