У Москві суд продовжив термін арешту громадянці України Леніє Умеровій до 4 серпня. «Меморіал» визнав її політув’язненою

Крим
Леніє Умєрова у Московському міському суді. Фото: Дарʼя Корнілова

Московський міський суд у засекреченому режимі продовжив ще на три місяці – до 4 серпня 2024 року – термін арешту затриманій у грудні 2022 року на грузино-російському кордоні громадянці України, кримській татарці Леніє Умеровій, стосовно якої ФСБ сфабрикувала обвинувачення у нібито «шпигунстві». Російський правозахисний проєкт «Меморіал» визнав Умерову політув’язненою.

Про продовження арешту повідомив брат Леніє Азіз Умеров у Facebook.

«3 травня Леніє знову був продовжений запобіжний захід у вигляді тримання під вартою до 04.08.2024. Судове засідання було проведено у засекреченому режимі. Через адвокатів Боджек (так називають Леніє рідні – ред.) передає всім вітання та просить писати листи російською, оскільки повідомлення українською перестали пропускати. Вона перебуває у бадьорому настрої та просить усіх не падати духом», – написав Азіз Умеров.

3 травня 2024 року російський правозахисний проект «Меморіал» визнав кримчанку Леніє Умерову політув’язненою. Про це йдеться у заяві організації.

«Правозахисний проект «Підтримка політв’язнів. Меморіал», керуючись міжнародними критеріями, вважає Леніє Умерову політув’язненою. Її переслідують за статтею про шпигунство через нібито знайдені в її телефоні фотографії військової техніки. До висунення звинувачення дівчину чотири рази поспіль відправляли під адміністративний арешт за абсурдними обвинуваченнями», – йдеться у повідомленні.

Як зазначається, кримінальна справа проти Умерової суперечить міжнародному законодавству про становище цивільного населення під час війни, а також порушує право на справедливий судовий розгляд та ґрунтується на фальсифікації доказів.

«Меморіал» також зажадав звільнення Умерової та припинення кримінального переслідування проти неї.

«Ми також вимагаємо звільнення інших незаконно утримуваних українських громадян та припинення необґрунтованих справ щодо них», – наголошують правозахисники.

Нагадаємо:

  • 4 грудня 2022 року російські силовики затримали після перетину грузино-російського кордону нібито за порушення правил режимної зони 25-річну Леніє Умерову, яка їхала з Києва до окупованого Криму через погіршення стану її батька, який страждає від онкологічного захворювання. До 16 березня Леніє утримували в Центрі тимчасового утримання іноземних громадян біля Владикавказу. Приміський райсуд визнав дівчину винною у «порушенні режиму державного кордону» (ч.1 ст. 18 КоАП РФ) та оштрафував її на 2 тисячі рублів.
  • Вночі 16 березня 2023 року Умерову випустили із центру утримання іноземців. Проте її схопили невідомі, одягли на голову пакет, привезли до незнайомого району Владикавказу та залишили там. Майже одразу Умерову затримав наряд поліції, який склав на неї протокол про непокору поліцейським. Ленінський райсуд Владикавказу призначив їй 15 діб адмінарешту.
  • Поки Умерова перебувала в ІТТ, на неї знову склали аналогічний протокол: нібито дівчина відмовилася віддавати свій телефон поліцейським. 27 березня той самий суд знову призначив їй 15 діб арешту. Леніє перевезли до ІТТ міста Беслан.
  • 9 квітня 2023 року на дівчину знову склали протокол за непокору поліцейським. 11 квітня Совєтський райсуд Владикавказу призначив їй 15 діб арешту.
  • 26 квітня 2023 року Совєтський райсуд Владикавказу вкотре визнав Ленію Умерову винною у непокорі співробітникам поліції та призначив їй 15 діб адмінарешту.
  • 5 травня 2023 року ФСБ вивезла Леніє Умерову з ІТТ УМВС Росії по Владикавказу до Москви, де Лефортовський суд заарештував її на два місяці за підозрою у «шпигунстві» (стаття 276 КК РФ).