Встановлення винних у депортації, визнання її геноцидом та закріплення за Меджлісом статусу представницького органу кримських татар сприятиме деокупації Криму

Крим

Завершення розслідування причин, наслідків, встановлення винних осіб у депортації кримськотатарського народу з Криму, судове рішення про визнання її геноцидом, а також закріплення за Меджлісом статусу представницького органу кримських татар сприятиме успішній деокупації та реінтеграції Криму.

Про це йдеться у зверненні учасників Міжнародного мітингу, присвяченого пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу, який в режимі офлайн-онлайн відбувся 18 травня – у день 80-х роковин депортації кримськотатарського народу.

«З метою успішної деокупації та реінтеграції Криму, вважаємо за необхідне: завершення правоохоронними та судовими органам України розслідування причин, наслідків, встановлення винних осіб у депортації кримськотатарського народу з Криму у травні 1944 року, вчиненого радянським союзом та винесення судового рішення про визнання депортації геноцидом кримськотатарського народу», – йдеться в документі, який опублікував у Facebook голова Меджлісу Рефат Чубаров.

Також учасники мітингу вказали на необхідність «негайного прийняття Кабінетом Міністрів України відповідно до частини 1 статті 8 Закону України «Про корінні народи України» нормативно-правового акту щодо закріплення за Меджлісом кримськотатарського народу статусу представницького органу корінного кримськотатарського народу».

Крім того, автори звернення висловили підтримку і шану кримськотатарському народові, всім громадянам України на тимчасово окупованій території Криму та інших окупованих територіях, які залишаються відданими Українській державі та здійснюють спротив окупаційному режиму.

«Висловлюємо солідарність і гордимося мужніми співгромадянами – політв’язнями, які залишаються незламаними героями в нелюдських умовах позбавлення волі у російських в’язницях та колоніях, висловлюємо особливу вдячність усім військовослужбовцям Сил оборони України за відсіч російської агресії та захист Української держави, пишаємося кожним з українських воїнів – кримськими татарами та мешканцями Криму інших національностей. Крим – батьківщина корінного кримськотатарського народу та невід’ємна частина Української держави», – йдеться в документі.

Як повідомлялось, 18 травня в Україні вшановують пам’ять жертв геноциду кримськотатарського народу. Меморіальні заходи до 80-х роковин злочинної депортації сталінським режимом кримських татар з їх історичної Батьківщини – Кримського півострова, прозодять у Києві, Одесі та Львові.

Нагадаємо:

  • Щорічно 18 травня в Україні традиційно проходять меморіальні заходи, присвячені пам’яті жертв депортації кримськотатарського народу. В цей день згадують трагічні події 1944 року, коли корінний народ Криму – кримських татар – вислали за межі півострова в Середню Азію і віддалені райони Росії. Всього було депортовано понад 180 тисяч осіб. В дорозі і в перші роки в місцях депортації від голоду і хвороб загинули 46% кримських татар.
  • У Криму щорічно з нагоди річниці Дня депортації проходили масові заходи, в тому числі траурний мітинг в центрі кримської столиці. Але після окупації півострова росією в березні 2014 року, проведення подібних акцій в центрі Сімферополя заборонили. Не проводяться жалобні мітинги і в населенних пунктах півострова.