У сквер біля залізничного вокзалу в Сімферополі повернули пам’ятний знак жертвам депортації, однак з написом про… Путіна

Крим
Оновлений пам'ятний знак. Фото: скриншот з сайту crimeantatars
Оновлений пам'ятний знак. Фото: скриншот з сайту crimeantatars

Пам’ятний знак жертвам депортації у сквері біля залізничного вокзалу в окупованому Сімферополі через майже рік повернули на місце. Як повідомляв Центр журналістських розслідувань, його демонтували у липні 2023 року, під час реконструкції скверу. 

Як повідомляє сайт crimeantatars.club, тоді камінь передали Муфтіяту. Там відповіли, що камінь буде встановлено в іншому місці. Проте напередодні річниці депортації кримськотатарського народу знак повернули на попереднє місце. Однак з новим написом.

На старому камені, який встановили понад 20 років тому, було написано: «На цьому місці буде споруджено пам’ятник жертвам геноциду над кримськими татарами». 

Пам’ятник так і не звели. Проте щороку 18 травня біля закладного камня збирались кримські татари, щоби вшанувати пам’ять загиблих під час депортації. 

Жалобний захід біля закладного камня 18 травня 2021 р. Фото: скриншот з сайту crimeantatars

Жалобний захід біля закладного каменя 18 травня 2021 р. Фото: скриншот з сайту crimeantatars

На оновленій табличці текст про встановлення на цьому місці пам’ятника жертвам депортації прибрали. Натомість тут з’явився новий напис про Путіна. “21 квітня 2014 року підписано Указ президента РФ В.В. Путіна “Про заходи по реабілітації вірменського, болгарського, грецького, італійського, кримсько-татарського та німецького народів та державної підтримки їхнього відродження та розвитку”. 

Напис на оновленому пам’ятному знаку жертвам депортації. Фото: скриншот з сайту crimeantatars

Причому, “кримськотатарського” на табличці написано через дефіс, хоча це протирічить правилам орфографії. Проте у кримських та російських ЗМІ, та в офіційних документах, навіть у так званій “Конституції Республіки Крим” кримськотатарський пишуть саме через дефіс. Кримські татари вбачають у цьому політичний підтекст. На їхню думку, це частина російської ідеології по відношенню до корінного народу, яка спрямована на те, щоби відокремити поняття Крим та татари. 

Тим часом напередоднi 18 травня в Сімферополі зник пам’ятник генералу Петру Григоренку, який за радянських часів активно підтримував кримських татар та виступав за повернення депортованого народу на історичну батьківщину. Пам’ятник був встановлений у 1999 році в центрі міста біля кінотеатру “Сімферополь” за ініціативою Меджлісу кримськотатарського народу. Куди зникло погруддя, і чи повернуть його на місце, “кримська влада” не повідомляла.