До Верховної Ради поданий законопроєкт щодо відновлення органів публічної влади в деокупованому Криму та створення військової адміністрації республіканського рівня, яка має координувати роботу військових адміністрацій регіонів півострова. Згодом військові адміністрації будуть реорганізовані у військово-цивільні адміністрації.
Про це повідомила постійна представниця президента України в АР Крим Таміла Ташева в ефірі національного телемарафону.
«Я дуже сподіваюся, що народні депутати підтримають ці рішення, які були напрацьовані Кабінетом міністрів України, експертним середовищем, представництвом президента в АР Крим. І ми підготуємо абсолютно всю інфраструктуру для того, щоб в певний момент, коли це буде потрібно, президент України зміг створити ці військові адміністрації і призначити їх очільників», – сказала Ташева.
Вона нагадала, що Верховна Рада Криму припинила свої повноваження і під час дії воєнного стану вибори кримських депутатів проводити не можливо.
«Тому єдиним можливим варіантом є створення військових адміністрацій з поступовим переходом до військово-цивільних. Але звісно, що єдиний орган управління, який би координував роботу всіх військових адміністрацій, нам потрібен. Тому це має бути військова адміністрація республіканського рівня», – зазначила представниця президента в АР Крим.
1 березня 2024 року Кабмін України схвалив законопроєкт «Про внесення змін до Закону України «Про правовий режим воєнного стану» щодо особливостей відновлення публічної влади в Автономній Республіці Крим та місті Севастополі», який передбачає створення правових передумов для відновлення та забезпечення стабільного функціонування органів державної влади після деокупації Криму.
За інформацією Мінреінтеграції, документ створить умови для повноцінної інтеграції Криму в систему публічного урядування України після деокупації півострова. У разі його схвалення парламентом буде створена можливість під час дії воєнного стану утворити Військову адміністрацію АРК та військові адміністрації населених пунктів, визначити порядок призначення до них посадових осіб.
Законопроєктом також передбачено встановити дату (з 27 лютого 2014 року) припинення повноважень органів місцевого самоврядування, їхніх посадових осіб та державних службовців державних органів, які не були переміщені з ТОТ АР Крим.
Нагадаємо:
- 17 липня 2020 року Верховна Рада в рамках реформи субрегіонального рівня адміністративно-територіального устрою України ліквідувала 490 наявних районів та створила замість них 136 укрупнених районів. Зокрема в Криму після деокупації має бути створено 10 замість 14 нинішніх районів.
- 4 вересня 2023 року президент України Володимир Зеленський підписав закон про зміну адміністративно-територіального устрою Автономної Республіки Крим, який передбачає введення в дію рішень, прийнятих парламентом у 2016 та 2020 роках щодо декомунізації назв населених пунктів та запровадження нового районного поділу автономії.
- У вересні 2023 року представниця президента в АРК таміла Ташева повідомила, що після деокупації у Криму планується створити 40 територіальних громад у рамках реформи адміністративно-територіального устрою півострова.