Кремль створює систему «перевиховання» депортованих до Росії українських дітей – «Медуза»

Влада
Депортація українських дітей російськими окупантами. Фото: Reuters

Російська влада створює систему «перевиховання» та цифрового контролю над дітьми, незаконно вивезеними з України до Росії після початку повномасштабної війни. Кремль намагається сформувати в них «російську ідентичність», переконує, що їхні батьки померли і водночас вважає їх «потенційними терористами», які «можуть почати протидіяти» російській владі.

Про це йдеться у розслідуванні видання «Медуза», яке вивчило документи російського міністерства освіти та анонімно поговорило з чиновниками відомства.

«Точна кількість українських дітей, насильно вивезених за час війни в Росію, невідома – за даними Києва, йдеться майже про 20 тисяч. Російські чиновники вмовляють українців забути про батьківщину – і переконують, що батьки ніколи не приїдуть, щоб забрати їх додому. Влада впевнена, що зможе «перевиховати» вкрадених дітей», – йдеться у публікації.

За даними видання, міністерство просвіти РФ є головним відомством, яке відповідає за «індоктринацію» (процес систематичного і впорядкованого впливу на індивіда з метою впровадження певних ідей, переконань, або поглядів – ред.) депортованих українських дітей.

У розроблений в 2022 році для вчителів РФ словник внесли слова і вирази, визначені як такі, що «містять ознаки екстремізму на націоналістичному ґрунті» і можуть використовувати депортовані українські діти. Зокрема, «Слава Україні! Героям слава!», «Рашизм», «Орки» тощо.

Також у методичці 2Профілактика конфліктів, проявів екстремізму і тероризму в полікультурному освітньому середовищі” ідеться про те, що поява в мовленні «специфічного сленгу2 або навіть просто обговорення «політичних тем» може бути ознакою того, що серед дітей поширена «деструктивна ідеологія».

Мінпросвіти РФ зазначає, що викрадені діти нібито зазнавали «впливу» цієї ідеології просто тому, що жили в Україні. У чому полягав «вплив», не уточнюється.

У вивчених виданням документах йдеться про те, що перед російськими вчителями стоїть завдання «переорієнтації та становлення російської ідентичності підростаючого покоління Донецької та Луганської народних республік, Запорізької та Херсонської областей2.

Крім того розробники методички «Супровід підлітків, які прибули із зон ведення бойових дій2, попереджають, що викрадені діти можуть проявляти «протест», «вередливість», «недовіру до дорослих», агресивно поводитися, висловлювати «ідеї особистої переваги» – а також загалом «зазнавати труднощів у тому, щоб дивитися на ситуації, що виникають, очима нейтрального спостерігача».

Російським педагогам також рекомендується говорити прямо, що батьки депортованих дітей померли, навіть якщо немає конкретних даних про це. «Не кажіть «нічого страшного», «не хвилюйся, вони в кращому місці», «вони на хмарі дивляться на тебе»… Чесно говоріть із дитиною про те, що її близькі загинули або її дім зруйновано… Прямо говоріть, що вони померли», – йдеться у методичці.

При цьому війну, єдину причину, через яку діти опинилися в Росії, – методичка Мінпросвіти РФ описує як «ускладнення геополітичної обстановки, що… спонукає сім’ї… до вимушеного переселення».

Фото: meduza.io

Крім того, спілкування з українськими дітьми ведеться лише російської мовою. «Усі, хто ухвалює рішення, узагалі не соромлячись кажуть, що робота (з українськими дітьми, – ред.) має вестися російською – нею там усі володіють; а якщо погано володіють, нехай опановують. Мовляв, у Конституції сказано, що російська – державна: приїхали в Росію – говоріть російською», – вказує джерело видання.

За даними джерела видання, викрадених з України дітей у міністерстві освіти РФ бояться. Між собою співробітники російського відомства, навіть на рівні керівництва, іноді називають цих підлітків «потенційними терористами», які «можуть почати протидіяти» російській владі.

Уповноважена з прав дітей при президентові Росії Марія Львова-Бєлова, ордер на арешт якої видав Міжнародний кримінальний суд, наполягає, що росіяни не можуть усиновити дитину з «нових регіонів». «Тільки опіка або прийомна сім’я» (щоб дитину можна було повернути рідним), запевняє вона. Але це, як зазначає «Медуза», неправда.

Видання вказує, що у структурі Мінпросвіти працює Федеральний підлітковий центр, який координує ідеологічну роботу з підлітками поза школами. Тільки витрати на відрядження співробітників центру становлять мільйони рублів: на ці гроші проводяться «інтеграційні інтенсиви» для підлітків.

Центр вивчення та мережевого моніторингу молодіжного середовища – IT-компанія, заснована за дорученням Путіна, яка отримала мільярди рублів із бюджету, – стежить за українськими дітьми в інтернеті. Її розробки, імовірно, дають змогу «деанонімізувати» сторінку будь-якої дитини і проаналізувати її аж до лайків – унаслідок цього дитині присвоюють «коефіцієнт деструктивності» і «коефіцієнт опозиційності».

Як повідомлялось, 17 березня 2023 року Палата досудового провадження ІІ Міжнародного кримінального суду видала ордери на арешт президента РФ Владіміра Путіна та уповноваженої з прав дитини в РФ Марії Львової-Бєлової через незаконну депортацію українських дітей на територію Росії, яка триває від початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну.

***

24 лютого 2022 року президент РФ Володимир Путін заявив про проведення «спеціальної військової операції» на окупованому Донбасі. Росія завдала ракетних ударів по території України і розпочала пряме повномасштабне вторгнення на чотирьох напрямках. Збройні сили України дають відсіч ворогові: план бліцкрігу – захопити Київ за два-три дні – провалився, російська армія відступила від столиці, зазнала нищівної поразки на Харківському напрямку, у листопаді 2022 року ЗСУ звільнили Херсон і правобережжя області. Російські військові вчиняють тисячі воєнних злочинів та злочинів проти людяності на всій території України. 

Центр журналістських розслідувань веде щоденну хроніку Війна Росії проти України на всіх майданчиках: YouTubeFacebook, TelegramTwitter