Рада ухвалила законопроєкт про мобілізацію

Влада
Верховна Рада України Фото: investigator.org.ua

Верховна Рада 11 квітня ухвалила в другому читанні та в цілому законопроєкт про мобілізацію. Із документу вилучили норми про демобілізацію військовослужбовців після 36 місяців служби.

За ухвалення законопроєкту №10449 про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку у залі парламенту проголосували 283 парламентарі, повідомив народний депутат із фракції «Голос» Ярослав Железняк у Telegram.

Він зазначив, що в ухваленому документі нардепи підтримали поправку комітету з питань національної безпеки, оборони та розвідки щодо виключення із законопроєкту норми про демобілізацію військовослужбовців після 36 місяців служби.

Железняк також проінформував, як голосували за законопроєкт фракції та групи: «Слуга народу» – 192, «Європейська солідарність» – 0, «Батьківщина» – 2, «Платформа за життя та мир» – 18, «Голос» – 16, «Відновлення» – 16, «За майбутнє» – 12, «Довіра» – 15, позафракційні – 12.

Ухвалений закон передбачає надання відстрочки від мобілізації під час дії воєнного стану більш ніж 25 категоріям осіб.

Зокрема відстрочка надається заброньованим; особам з інвалідністю, тимчасово непридатним до військової служби за станом здоров’я на термін 6-12 місяців; тим, у кого на утриманні перебувають троє і більше дітей віком до 18 років, крім тих, хто має заборгованість зі сплати аліментів; тим, хто має дитину (дітей) віком до 18 років, якщо другий з батьків такої дитини (дітей) помер, позбавлений батьківських прав, є зниклим безвісти, відбуває покарання, а також коли особа самостійно виховує дитину за рішенням суду.

Відстрочка також надається керівникам міністерств і їхнім заступникам, керівникам державних органів, органів державного управління, юрисдикція яких поширюється на всю територію України; народним депутатам України; суддям; уповноваженому Верховної Ради України з прав людини; голові та іншим членам Рахункової палати; працівникам органів військового управління Міністерства оборони України, ЗСУ, Держслужби транспорту, Держслужби спецзв’язку, Служби зовнішньої розвідки, Національної гвардії, Держприкордонслужби, Управління держохорони, апарату МВС, дипломатам.

Згідно із законом підстави для звільнення з військової служби мають військовослужбовці, які побували в полоні; зі встановленою інвалідністю; призначені на посаду судді; обрані народними депутатами України; генерали за рішенням військового керівництва; ті, в яких закінчився строк контракту, укладеного під час дії воєнного положення.

Закон передбачає, що звільненню з військової служби за сімейними обставинами підлягають військовослужбовці-жінки у зв’язку з вагітністю; ті, які перебувають у відпустці для догляду за дитиною; дружина, якщо обоє з подружжя проходять військову службу і в них є діти віком до 18 років.

Закон запроваджує базовий військовий вишкіл і виключає строкову службу, а також дає можливість добровільного прямого призову військовозобов’язаних до військових частин через рекрутинг.

Закон про мобілізацію передбачає бронювання від призову до Збройних сил України військовозобов’язаних – усіх державних службовців категорії «А» та не більш як 50% категорії «Б» і «В».

100% бронювання від мобілізації поширюється на органи державної влади, Національну поліцію, Національне антикорупційне бюро, Державне бюро розслідувань, органи прокуратури, Бюро економічної безпеки, Державну службу з надзвичайних ситуацій, суди.

100% бронювання також надають критично важливим для забезпечення потреб ЗСУ підприємствам та яким встановлено мобілізаційні завдання.

Закон передбачає соціальний захист військовослужбовців та збереження грошових виплат тим, хто проходить тривале лікування, зокрема за кордоном.

Закон гарантує виплату одноразової грошової допомоги членам сім’ї військовослужбовця в разі його загибелі (смерті) в період дії воєнного стану в розмірі 15 млн грн.

Окрім цього, закон надає право військовослужбовцям, які уклали перший контракт на проходження військової служби, отримати сертифікат на купівлю транспортного засобу.

Нагадаємо:

  • 7 лютого 2024 року Верховна Рада ухвалила в першому читанні урядовий законопроєкт №10449 про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку.