Пітерська компанія «Бегет», що десять років надає послуги «органам влади ДНР», мілітарним та пропагандистським проектам на окупованих РФ територіях України, і досі не під санкціями

Влада
Алєксандр Ільїн, Алєксей Манікін, бенефіціари російського ТОВ”Бегет” Фото:vuspeh.ru, Facebook
Алєксандр Ільїн, Алєксей Манікін, бенефіціари російського ТОВ «Бегет». Фото: vuspeh.ru, Facebook

Російський топовий хостинг-провайдер «Бегет» (брендова назва – Beget) працює на окупованих українських територіях, де його клієнтами є незаконно утворені органи влади, пропагандистські медіапроекти і організації, що прямо сприяють російській армії у війні проти України. Попри тривалість діяльності ТОВ «Бегет» на підтримку агресії РФ, щодо неї не застосовані ні українські, ні західні санкції.

Як виявило розслідування ЦЖР «Beget у вишиванці», послуги незаконним органам влади на окупованих територіях надавались і в той час, коли власники російського «Бегета» були засновниками українського ТОВ «Бегет».

У 2012 році співвласники російської компанії «Бегет» Алєксандр Ільїн та Алєксєй Манікін із Санкт-Петербургу зареєстрували у Києві ТОВ «Бегет», керівником якого призначили українця Владислава Голобородька.

Після окупації Росією Криму та частини Донецької і Луганської областей пітерський «Бегет» почав надавати послуги реєстрації доменів та хостингу незаконно створеним органам влади та підконтрольним їм організаціям, які чинні і зараз. На виділених серверах пітерського «Бегета» розміщені офіційний сайт «уряду ДНР» – портал днронлайн.рф, на піддоменах якого зібрані сайти «міністерств», включно з МВС та держбезпеки, «Народного совєта ДНР», окупаційних судів, прокуратури та місцевих  адміністрацій.

Документальне підтвердження співпраці ще у 2016 році публікував Центр Миротворець, однак спецслужби України ніяк не зреагували і київське ТОВ «Бегет» з російським засновниками продовжило діяти.

Листування Сергія Канделакі та Алєксандра Клюкова щодо послуг  ТОВ «Бегет» , 2015 р. Фото: myrotvorets.center

В окупованому Севастополі клієнтом «Бегета» стало відділення «ДОСААФ России» («Добровольное общество содействия армии, авиации и флоту России»), що готує фахівців з військово-облікових спеціальностей для збройних сил РФ. 

Про проекти цієї організації, націлені на мілітаризацію дітей, ЦЖР розповідав у розслідуванні «Курси вбивць для дорослих і малих».

Учні «кадетського класу ППО» на занятті операторів ударних дронів у Севастополі. Фото: соцмережі

Російський «Бегет» також відзначився і на нових окупованих РФ територіях України. В лютому 2022 року буквально через кілька годин після повномасштабного вторгнення РФ в Україну був активований телеграмканал «Южный плацдарм», наступного дня – сайт з такою ж назвою, слідом – канал «Югинформбюро». Увесь цей «холдинг» створював інформаційний супровід агресії на півдні України, поширював пропагандистські наративи і дезінформацію.

Як повідомляла «Русская служба ВВС», з моменту створення сайт «базувався на серверах російського хостинг-провайдера Beget із Петербурга, але потім переїхав на американський Cloudflare, який дозволяє приховувати реальних власників». Втім сайт пропагандистів війни міг нікуди не «переїжджати», а залишатись на серверах «Бегета», проте між ним і світом з’явилась «прокладка» – Cloudflare, яка, окрім сервісу кешування сторінок, не видає кінцеві адреси серверів.

Архівна сторінка сайту “Южный плацдарм”, створеного РФ в Мелітополі для інформпідтримки окупації. 29.03. 2022 року. Фото: web.archive.org

Архівна сторінка сайту «Южный плацдарм», створеного РФ в Мелітополі для інформпідтримки окупації. 29.03.2022 р. Фото: web.archive.org

Під час розслідування ЦЖР також виявив ознаки, що свідчать про ймовірний зв’язок російського «Бегета» з українським ТОВ «Бегет Україна» після виходу із його засновників російських власників у 2018 році і після повномасштабного вторгнення РФ в Україну.

Українець Владислав Голобородько, який наразі одноосібно володіє ТОВ «Бегет Україна», у 2023 році зареєстрував у Чорногорії фірму і відкрив однойменне Cafe Sofi на набережній курортного міста Тіват. Він відмовився відповідати на питання ЦЖР щодо законних підстав для виїзду за межі України під час дії режиму воєнного стану.

Детально про діяльність російської компанії «Бегет» на вільних та окупованих територіях України, а також про зв’язок із ТОВ «Бегет Україна» читайте в рослідуванні Владислава Марченка, ЦЖР «Beget у вишиванці. Як топова російська IT-компанія працює на вільній та окупованій РФ територіях України».

***

24 лютого 2022 року президент РФ Володимир Путін заявив про проведення «спеціальної військової операції» на окупованому Донбасі. Росія завдала ракетних ударів по території України і розпочала пряме повномасштабне вторгнення на чотирьох напрямках. Збройні сили України дають відсіч ворогові: план бліцкрігу – захопити Київ за два-три дні – провалився, російська армія відступила від столиці, зазнала нищівної поразки на Харківському напрямку, у листопаді 2022 року ЗСУ звільнили Херсон і правобережжя області. Російські військові вчиняють тисячі воєнних злочинів та злочинів проти людяності на всій території України. 

Центр журналістських розслідувань веде щоденну хроніку Війна Росії проти України на всіх майданчиках: YouTubeFacebook, TelegramTwitter