Курси вбивць для дорослих та малих. У Севастополі інтенсивно готують операторів БПЛА для війни проти України

Розслідування
Курси практичної підготовки операторів БПЛА в «Севастопольському державному університеті». Фото з сайту «СДУ»

В окупованому Росією Севастополі, паралельно з накачуванням пропагандистами ненависті до України та брехні про «СВО», розкручуєтся новий прибутковий бізнес. Патріотично заробляти на війні кинулися різні організації міста, відкривши курси з підготовки операторів безпілотників.

Курси підготовки операторів БПЛА відкрилися в кількох навчальних закладах міста. Зокрема, в «Севастопольському державному університеті» оволодіти професією дроновода пропонують за 32,5 тисячі рублів на курсах підвищення кваліфікації.

Позабюджетний підрозділ «Нахимовского училища» організував курси для школярів віком від 8 до 17 років. Оволодіти «професією майбутнього» дітям пропонують за 5 місяців та 27,5 тисяч рублів. «Програма орієнтована на школярів, які бажають вивчити сферу застосування безпілотних літальних апаратів та отримати практичні навички у складанні, пілотуванні, налаштуванні та програмуванні безпілотних літальних апаратів коптерного типу», – обіцяють організатори курсів. 

Робити з дітей операторів безпілотників взявся і «Морской инновационный центр» регіонального відділення громадсько-державного товариства ДОСААФ Росії у Севастополі. І не просто взявся, а виграв конкурс Фонду президентських грантів РФ. Хто б сумнівався в перемозі проекту під назвою «Юний оператор БПЛА», замаскованого під освітній.  

«Проект створить умови для систематичної підготовки операторів БПЛА та дозволить підвищити залученість молоді до наукової та технічної галузі», – так пафосно описані цілі «освітнього» проекту на сайті  грантів фонду Путіна.

Учні «кадетського класу ППО» на занятті операторів ударних дронів у Севастополі. Фото: соцмережі

На проект «Юний оператор БПЛА» севастопольському ДОСААФу, який досі заробляв на діяльності автошколи, здачі в оренду приміщень на проспекті генерала Острякова, 15, та стрибках з парашутом, Москва виділила майже шість мільйонів рублів, 2,5 млн з яких – із Фонду президентських грантів. 

Проект реалізують у три етапи, починаючи зі створення майстерні і закінчуючи турніром з пілотування FPV-дронів. За п’ять місяців він має підготувати понад 400 дітей-операторів безпілотників віком від 11 до 16 років. Тобто, приписну комісію вони проходитимуть, вже маючи сертифікат оператора дрона. Географією проекту вказаний не тільки Севастополь, а й інші окуповані Росією території України в АР Крим, Запорізькій, Луганській та Донецькій областях.

Наталя Шевчук, колаборантка, керівниця відділення ДОСААФ Росії у Севастополі. Фото: соцмережі

Відділення ДОСААФ Росії у Севастополі, як і «Морской инновационный центр» та ще дві пов’язані організації, очолює громадянка України Наталя Дададжонівна Шевчук (адреса її реєстрації: Україна, м. Севастополь, вул. Богдана Хмельницького, будинок 8, кв. 10). До окупації півострова вона була зареєстрована як фізособа-підприємець з основним видом діяльності у сфері фотографії.

На посаду директорки окупаційної організації, що сприяє зміцненню обороноздатності Росії, навчає цивільне населення ТОТ військово-обліковим спеціальностям та бере участь у мобілізаційних заходах, Наталя Шевчук була призначена у 2019 році. Тепер же до її обов’язків додалась і мілітаризація дітей та їхня підготовка до участі у війні проти України. 

Студенти Севастопольського морського коледжу на занятті проекту «Юний оператор БПЛА». Фото: соцмережі

Приватний навчально-спортивний центр «Круг» з підмосковного міста Хімки, який раніше готував трактористів, водіїв навантажувачів, маломірних суден та квадроциклів, додав до списку своїх послуг і підготовку операторів безпілотників. Причому, також відкривши філію в Севастополі, який, схоже, медом окупантам-бізнесменам помазаний.

«Круг» пропонує три види курсів: оператор БПЛА за 30 тисяч рублів, а також більш продвинуті (за 55 тисяч) – оператор БПЛА-аналітик та спеціаліст боротьби з дронами. Випускникам обіцяють видати свідоцтва державного зразка «Оператор наземних засобів управління БПЛА», які, як зазначається окремим пунктом, «приймаються Росавіацією і Військоматом».

Скріншот з сайту Навчально-спортивного  центру «Круг»

Готує операторів БПЛА й севастопольська філія Авіаційного навчального центру ім. льотчика-космонавта СРСР Ігоря Волка, що знаходиться у місті Калуга. Основним видом діяльності цього центру зазначені наукові дослідження, а серед інших – виробництво літальних апаратів. Фінансові справи АНЦ від заснування у 2016 році стояли на нулі й пішли вгору саме 2022 року. Заробляє він тепер і на навчанні дроноводів у окупованому Севастополі: курси операторів БПЛА наземних систем управління для цивільних коштують 35 тисяч рублів. А військовослужбовців РФ навчають безкоштовно.

«Авіаційний навчальний центр імені льотчика-космонавта Ігоря Петровича Волка готує військовослужбовців на операторів безпілотних літальних апаратів. З лютого 2022 року додаткову освіту здобули понад 500 осіб. Курсанти центру працюють у зоні проведення спецоперації в Україні, виявляючи та знищуючи позиції ворога», – повідомляє телеканал НТС.

Севастопольська філія авіаційного центру із Калуги вказується за тією ж адресою, що й відділення ДОСААФ – проспект Генерала Острякова, 15. Однак вона не зареєстрована як юридична особа. В медіа керівником центру називають Дєніса Зацаріна. Однак на сайті калузького авіацентру Зацаріна Дєніса Александровіча вказують як інструктора кримського філіалу.  

В інтерв’ю севастопольському телеканалу НТС він розповів, що курс підготовки операторів БПЛА триває місяць. Щомісяця тут готують від 20 до 50 військових-дроноводів. 

«Це реальні бійці, у яких гостра необхідність навчитися, пройти підготовку для вміння нормально й якісно керувати дронами не тільки комерційними, типу DJI та Аutel, але й FPV-дронами, як ми всі зрозуміли – це нова, сучасна, достатньо ефективна зброя для боротьби, скажімо так, з противником, з супостатами. От, власне кажучи, у нас курсанти цим і займаються, вони проходять навчання, знайомляться з технікою, вчаться збирати, настроювати дрони, підготовлювати їх до роботи, літати на цій техніці, працювати з ретрансляторами», – сказав Зацарін.

Дєніс Зацарін, інструктор Севастопольської філії Авіаційного навчального центру із Калуги. Фото: скріншот відео НТС

38-річний Дєніс Зацарін – випускник «Севастопольського державного університету». Свій індивідуальний податковий номер (263507973479) він отримав у Ставрополі, а у 2016-му спробував бути індивідуальним підприємцем у Севастополі. Однак, вочевидь, успіху не мав, бо вже за два роки припинив діяльність ІП із торгівлі автозапчастинами та ремонту машин. З грудня 2022 року по лютий 2023-го значився директором ТОВ «Уран – рекетные космические технологии», зареєстрованого у Краснодарі. 

Додано. Коли матеріал був уже опублікований, вдалося ідентифікувати ще одного інструктора-колаборанта, який працює в Севастопольській філії Авіаційного навчального центру ім. Волка і засвітився у пропагандистському відео. Це громадянин України, мешканець Севастополя Севост’янов Євген Олександрович (дата народження 03.09.1985, ІПН ІПН 3129204592). В російській юрисдикції з 2015 року зареєстрований як індивідуальний підприємець з основним видом діяльності роботи з покриття підлоги та облицювання стін.

Євген Севост’янов, інструктор БПЛА, Севастополь. Фото: скріншот відео НТС

За планом російської окупаційної адміністрації, Севастополь має стати одним з регіонів, де до 2030 року буде створено центри з розвитку безпілотних авіасистем. Путін доручив створити їх, зокрема, в Нижньогородській, Рязанській, Самарській, Сахалінській, Томській та Тульській областях, а також в Башкортостані, Татарстані, Москві та Санкт-Петербурзі. Крім того, в Росії планують відкрити до 500 освітніх центрів для навчання спеціалістів в галузі БПЛА. У грошовому еквіваленті російська «Стратегія розвитку безпілотної авіації» вимірюється сотнями мільярдів рублів. Гонитву за ними оголошено відкритою. В тому числі, й в окупованому Севастополі.