Двоє колишніх міліціонерів, які служать в окупаційній поліції, отримали підозру у порушенні законів та звичаїв війни

Влада
Віктор Чудак і Олександр Фомін
Віктор Чудак і Олександр Фомін

Колишні співробітники правоохоронних органів Олександр Фомін та Віктор Чудак з Василівського району Запорізької області погодилися на співпрацю з росіянами та пішли служити в окупаційну поліцію. На новій “службі” виконували розпорядження окупантів та знущалися з цивільних, серед яких мешканка району Олена Ягупова, викрадена в Кам’янці-Дніпровській. Чоловікам заочно повідомлено про підозру в порушенні законів і звичаїв війни – жорстокому поводженню з цивільними. 

Про це повідомляє Центр журналістських розслідувань з посиланням на текст підозри, опублікований Офісом Генерального прокурора.

Мешканець с. Велика Знам’янка Василівського району Віктор Чудак з 2007 по 2015 рік проходив службу в органах внутрішніх справ України – був інспектором з технічного огляду ДАІ. Після окупації регіону погодився на співпрацю з ворогом і очолив створене окупантами так зване “Кам’янсько-Дінпровське районне відділення поліції”, яке розташовується в приміщенні Василівського ВП №1 Нацполіції. 

Начальником “СІЗО №2”, розташованого в цьому ж приміщенні окупанти призначили мешканця Кам’янки-Дніпровської Василівського району Олександра Фоміна, який з 2006 по 2011 рік був старшим сержантом міліції в Запоріжжі. 

Силовики на службі в окупантів залякували мешканців ТОТ, влаштовували “обшуки”, після яких з будинків зникали цінні речі та гроші, викрадали мешканців та вибивали з них “зізнання” в злочинах проти окупаційного порядку. 

Однією з бранок, яких утримували в СІЗО №2 під керівництвом Фоміна, була мешканка Кам’янки-Дніпровської Олена Ягупова. Жінка понад 20 років пропрацювала в райдержадміністрації, має  дорослих доньок та чоловіка-військовослужбовця.

Після окупації регіону сусіди написали на жінку донос про те, що її чоловік служить у Збройних силах України, а сама вона має чітку проукраїнську позицію. 

У викраденні та подальших катуваннях жінки брав участь і співробітник ФСБ РФ Ян Заневський, батько якого очолював службу безпеки президента-втікача Віктора Януковича.

Жінку привезли до СІЗО 6 жовтня 2022 року. Її утримували в камері з мишами та дерев’яними нарами без матрацу. Перші два дні заручниці не давали їжі і води, а потім давали їх в обмеженій кількості. 

Катували і залякували Олену Ягупову чи не щодня. Знущалися, погрожували вбити та перебити коліна. 

Віктор Чудак лякав жінку, бʼючи гумовою палицею по нарах та столу – вимагав надати інформацію про місце служби чоловіка та  місцевих мешканців, які мають проукраїнську позицію.

В один з днів кат змусив жінку роздягнутися та погрожував згвалтуванням із застосуванням поліцейського резинового кийка. 

Знущання тривали близько 30 хвилин, поки це не припинив інший представник окупаційної поліції.

За інформацією “РадіоСвобода”, жінка перебувала в СІЗО №2 до 18 січня 2023 року. Потім її та ще кількох полонених вивезли на останній блокпост окупантів неподалік Василівки, де на камери пропагандистів було зняте відео про нібито депортацію мешканців ТОТ. Насправді, Олену, як і інших бранців відправили на примусові роботи з будівництва окопів неподалік села Верхня Криниця, що на лінії фронту, де вона пробула до березня 2023 року. 

Наприкінці березня жінка змогла виїхати на підконтрольну Україні територію. Після полону в неї черепно-мозкова травма, проблеми з хребтом і суглобом.

Чудаку і Фоміну правоохоронці заочно повідомили про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч 1.ст 28 ч.1 ст 438 КК України – порушення законів і звичаїв ведення війни – жорстоке поводження з цивільними особами.