Жінки яких професій мають стати на військовий облік та які штрафи за порушення існують за новими правилами

Влада

Всі військовозобов’язані мають до 16 липня оновити свої дані у ТЦК, ЦНАПі або через застосунок Резерв+. У Міноборони України повідомили, що станом на 29 травня 155 000 військовозобов’язаних жінок вже уточнили дані через мобільний додаток.

За порушення правил мобілізації та військового обліку новим законом передбачені штрафи. Очільник Кременчуцького районного ТЦК та СП Мирослав Волков пояснив, чи розповсюджуватимуться вони й на жінок.

Військовозобов’язані жінки, які здобули освіту за медичними та фармацевтичними спеціальностями, віком від 18 до 60 років мають стати на військовий облік та оновити свої дані до 16 липня згідно з чинними законами. За порушення цієї норми з особи можуть стягнути штраф розміром від 17 до 25 тисяч грн за статтею 210 КУпАП. Мирослав Волков підтвердив, що штрафи розповсюджуються також і на жінок.

Очільник Кременчуцького ТЦК також зауважив, що мобілізація жінок проводиться лише за їх особистою згодою, відповідно до постанови Кабміну № 560.

Військовий облік для жінок, які здобули або ще здобувають освіту за медичними та фармацевтичними спеціальностями, стосується:

 • студенток, які перебувають на останньому курсі навчання за зазначеними спеціальностями;
 • працівниць державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, які здобули освіту за цими спеціальностями;
 • безробітних, які здобули відповідну спеціальність.

Їм слід ставати на облік самостійно.

Керівник Кременчуцького РТЦК уточнив, що у період обов’язкового уточнення облікових даних, який триває до 16 липня, на проходження ВЛК взагалі не направляються такі військовозобов’язані:

 • ті, хто має право на відстрочку від призову;
 • віком старше 55 років;
 • заброньовані;
 • жінки, які мають дійсний військово-обліковий документ.

Військовозобов’язані жінки, які не мають дійсного військово-облікового документа або вперше його отримують, мають пройти медогляд.

Кабмін змінив порядок вручення повісток резервістам та військовозобов’язаним. Тепер представники територіальних центрів комплектації та соціальної підтримки зможуть їх вручати цілодобово.

Нагадаємо:

 • 11 квітня 2024 року Верховна Рада ухвалила в другому читанні та в цілому закон про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку. Із документу вилучили норми про демобілізацію військовослужбовців після 36 місяців служби. 16 квітня президент Володимир Зеленський підписав закон.
 • Документ, серед іншого, передбачає, що чоловіки у віці 18-60 років зобов’язані протягом 60 днів оновити свої облікові дані у військкоматі, центрі надання адмінпослуг (ЦНАП) або в електронному кабінеті призовника. Також військовозобов’язані на час дії воєнного стану повинні постійно мати при собі військово-обліковий документ та пред’являти їх на вимогу поліції чи працівників ТЦК.
 • 18 травня 2024 року закон про мобілізацію набув чинності.
 • Кабмін встановив нові правила для військовозобов’язаних, що звертаються до ТЦК. Так, громадян, які самостійно прибули у ТЦК для уточнення своїх даних, не можуть відразу направити на військово-лікарську комісію. Для цього їм мають виписати окрему повістку. Це також стосується і тих, хто прийшов із заявою про надання відстрочки.