Частина наданих ЗСУ винищувачів F-16 базуватиметься не в Україні – Повітряні сили

Влада
Винищувачі F-16 з розпізнавальними знаками ПС ЗСУ. Фото: twitter.com/DefenceU

Частина винищувачів F-16, які Україна отримає від союзників, розташовуватиметься на закордонних базах. Таким чином планують захистити літаки від російських ударів, а також на них навчатимуться українські пілоти.

Про це в інтерв’ю «Радіо Свобода» розповів начальник авіації Командування Повітряних сил ЗСУ, бригадний генерал Сергій Голубцов.

Він нагадав, що на сьогодні чотири країни підтвердили готовність передати літаки, однак їхня кількість може збільшитися, оскільки країни, які мають на озброєні F-16, поступово переводять свій авіапарк на F-35.

«Тут треба розуміти, що не всі літаки, які будуть передані Україні, зараз прийдуть в Україну. Деякі з них залишаться в тих центрах, де готують наших пілотів і авіаційний персонал. Це будуть українські літаки, які будуть використовуватись для підготовки наших же пілотів… Є цифра, яка зайде в Україну. Є певна кількість літаків, які будуть зберігатися на безпечних авіабазах, не в Україні, для того, щоб вони тут не були мішенями», – сказав Голубцов.

Він додав, що ці F-16 будуть резервними для заміни несправних літаків під час проведення регламентних робіт.

«Тобто для того, щоб ми могли постійно мати в операційному складі певну кількість літаків, яка буде відповідати кількості пілотів, котрих ми маємо. Буде більше пілотів – буде більше літаків в Україні», ‒ зазначив бригадний генерал.

За його словами, скільки літаків буде базуватись в Україні, залежить від того, скільки буде підготовлених для них пілотів, скільки буде інженерів, скільки буде обслуговуючого персоналу аеродромів.

«В нас є певна кількість підготовлених аеродромів і ми знаємо цифру літаків, які зайдуть у першу чергу у цьому році. Ми знаємо, скільки зайде наступного року. Ці плани є», – вказав начальник авіації Командування ПС ЗСУ.

Як повідомлялось, 20 серпня 2023 року під час візиту до Нідерландів Володимир Зеленський повідомив, що Нідерланди та Данія передадуть Україні винищувачі F-16.

8 травня 2024 року міністерка оборони Нідерландів Кайса Оллонґрен повідомила, що вже влітку цього року українські військово-повітряні сили будуть посилені винищувачами F-16. Спочатку прибудуть літаки з Данії, потім – з Нідерландів.

«Ми працюємо з нашими партнерами, особливо з Данією та Україною, над плануванням. І ми дотримуємося графіка. Ми плануємо першу поставку данських літаків цього літа, а нідерландських літаків – восени цього року. Поставка буде партіями», – сказала Оллонґрен.

Бельгія зобов’язується передати Україні 30 винищувачів F-16 до 2028 року.

***

24 лютого 2022 року президент РФ Володимир Путін заявив про проведення «спеціальної військової операції» на окупованому Донбасі. Росія завдала ракетних ударів по території України і розпочала пряме повномасштабне вторгнення на чотирьох напрямках. Збройні сили України дають відсіч ворогові: план бліцкрігу – захопити Київ за два-три дні – провалився, російська армія відступила від столиці, зазнала нищівної поразки на Харківському напрямку, у листопаді 2022 року ЗСУ звільнили Херсон і правобережжя області. Російські військові вчиняють тисячі воєнних злочинів та злочинів проти людяності на всій території України. 

Центр журналістських розслідувань веде щоденну хроніку Війна Росії проти України на всіх майданчиках: YouTubeFacebook, TelegramTwitter