«Обіцяв шикарне життя». Валерій Марценюк, гауляйтер села Шевченко на Херсонщині, отримав 10 років тюрми з конфіскацією

Влада
Валерій Марценюк, колаборант, Фото: скриншот відео

60-річний Валерій Марценюк, голова окупаційної адміністрації села Шевченко Скадовської громади на Херсонщині визнаний винним у колабораційній діяльності. 3 червня Суворовський районний суд Одеси виніс йому заочний вирок: 10 років позбавлення волі з конфіскацією майна.

Центр журналістських розслідувань ознайомився з вироком суду і переповідає деталі скоєного Марценюком злочину.

Суд встановив, що 60-річний Марценюк Валерій Павлович наприкінці серпня 2022 року добровільно очолив окупаційну адміністрацію в селі Шевченко Скадовської громади.

Свідки розповіли в суді, як це відбувалось. Наприкінці серпня 2022 року на магазині в селі Шевченко вивісили оголошення про «сходку», на якій мають представляти «старосту села». Свідок прийшов подивитися, що там буде відбуватися і побачив купу російських військових з автоматами, один із яких представив Валерія Марценюка «старостою». Робочий кабінет останнього знаходився в захопленій адмінбудівлі місцевого старостату. 

«Марценюк говорив, що Росія зайшла назавжди, що не треба чекати повернення української влади, що треба жити за російськими законами і допомагати окупантам наводити порядки. Згодом вони провели свято державного прапора РФ, де вихваляли Росію. Особисто Валерій Марценюк прославляв РФ, агітував робити російські паспорти, знімав українські прапори з приміщень. Примушував замальовувати українську символіку при в’їзді в село та інших місцях. Марценюк погрожував, щоб люди реєстрували свої землі і майно на Російську Федерацію, тиснув на тих, хто не хотів підкорятися», – цитують у вироку суду слова іншого свідка.

За його словами, перед вимушеним виїздом з окупації він віддав ключі від свого будинку сусіду. Однак російські окупанти під орудою Валерія Марценюка відібрали ключі і розмістили в захопленому житловому будинку біля сорока військових. 

Інші свідки розповіли, як Марценюк погрожував їм виходити на роботу під російським прапором, пропонував посаду директора школи, у супроводі чотирьох озброєних військових РФ ходив із урною для голосування під час незаконного референдуму у вересні 2022 року і наказував людям ставити потрібні галочки у бюлетенях.

«Валерій Марценюк приїжджав до мене додому, розповідав, що зробить усім шикарне життя. Потім за його вказівкою з нашої школи вивезли телевізори, ноутбуки, парти, а всю українську атрибутику спалили. Всюди почепили прапори РФ. Марценюк влаштовував людей до себе на роботу, але запустити школу і дитсадок так і не зміг», – додав у суді свідок з села Петрівка.

Скоєні Валерієм Марценюком злочини кваліфікували за ч. 5 ст. 111-1 КК України – колабораційна діяльність. Вирок – 10 років позбавлення волі з конфіскацією всього належного йому майна.

Також Марценюку протягом 15 років заборонено обіймати посади, пов’язані з виконанням організаційно-розпорядчих або адміністративно-господарських функцій.

  • Як повідомляв ЦЖР, з окупантами співпрацює й донька Валерія Марценюка Ніна Мащенко. Вона – гауляйтерка села Благодатне Скадовської міської громади. За це в лютому 2024 року їй повідомили підозру в колабораційній діяльності.