Після десяти років від початку російської агресії проти України вітчизняна санкційна політика розбалансована – це мікс з розпорошеною відповідальністю і відсутністю бачення, хто має стати центром і забезпечити кінцевий результат.
Про це заявив експерт з санкційної політики Богдан Бернацький в ефірі програми «Питання національної безпеки» з Валентиною Самар.
Перший суттєвий недолік санкційної інфраструктури України – відсутність єдиного встановленого законодавствомом органу, відповідального за весь цикл ухвалення, прийняття, моніторингу і впровадження санкційних обмежень. Натомість функціонал розділений між Радою національною безпеки і оборони, санкційною групою Єрмака-Макфола, головним управлінням розвідки МОУ, Міністерством економіки, Міністерством закордонних справ, Мінʼюстом, Національним агентством запобігання корупції, різними міжурядовими групами.
«В нас повноцінний мікс з відсутністю того, хто фінально має відповідати за результат. Маємо розпорушену відповідальність між багатьма органами і абсолютну відсутність бачення, хто і як має стати центром» – пояснив Богдан Бернацький.
Він назвав першочергові кроки, які необхідно зробити, щоб українські санкції стали відчутними для економіки Росії. Синхронізувати санкції із західними санкційними режимами, уніфікувати національне санкційне законодавство з європейським.
«Це процес не швидкий, але він дасть результат, коли Європейська комісія буде оцінювати показники євроінтеграції: ми будемо впевнені, що принаймні цей аспект на 100% закритий, і по ньому отримаємо зелене світло. Будучи членом європейської спільноти, будувати і планувати санкційну архітектуру і політику набагато простіше – це зробить нас великим гравцем» – вважає експерт.
Криміналізувати порушення санкцій, а також обґрунтовувати підстави застосування обмежень. Це спростить адвокацію розширення санкційних списків країн-партнерів.
«Це не дуже нормальна практика, коли ми просто вносимо у список компанії та особи. Аби санкційна політика виглядала більш систематизовано, ми маємо додавати підстави, на яких застосовуємо санкції до фізичних та юридичних осіб» – додав Богдан Бернацький.
Він також вважає необхідним «зацементувати» заборону торгівлі з РФ секторальними санкціями, які б діяли щонайменше пʼять років після закінчення повномасштабних бойових дій.