Барієв у суді вимагає від КМУ виконати закон про корінні народи та визнати Меджліс представницьким органом кримських татар

Влада
Фото: RFE/RL

Член Меджлісу та голова правління Кримськотатарського ресурсного центру Ескендер Барієв подав до Київського окружного адміністративного суду позов з вимогою зобов’язати Кабмін України виконати положення закону «Про корінні народи» та визнати Меджліс представницьким органом кримськотатарського народу.

Про це Барієв повідомив у коментарі Суспільному.

Він розповів, що Меджліс надсилав до Кабінету міністрів України листи із запитом щодо невиконання Закону «Про корінні народи» і порядку про закріплення та позбавлення правового статусу представницького органу.

Проте в уряді послалися на Державну службу України з етнополітики та свободи совісті, хоча, за словами Барієва, Держетнополітики виконала всі процедури, що стосуються її компетенції.

«Далі компетенція тільки прем’єр-міністра України – підписати це розпорядження. Я не розумію, чому так відбувається. Тому що в іміджевому плані це дуже важливо для України на міжнародному рівні. І не дуже зрозуміло, чому Кабмін робить так. Тому що це дискредитує, в тому числі президента України Володимира Зеленського, який був ініціатором прийняття Закону України «Про корінні народи України», – наголосив Барієв.

Зараз Барієв, як член Меджлісу та уповноважений ним займатися процедурою реєстрації, подав позов у Київський окружний адміністративний суд. Він також зазначив, що якщо Кабмін підпише розпорядження і виконає вимоги закону, то позов буде відкликано.

«Якщо Кабмін не буде підписувати це питання, я правовим шляхом буду продовжувати боротися за виконання законодавства України Кабінетом міністрів України. Позов з’явився тільки у вересні. Були листи, були звернення, на жаль, ми не бачимо результатів», – зауважив Барієв.

Меджліс кримськотатарського народу – це представницький орган, який був обраний кримськими татарами. Однак досі Меджліс не в правовому полі України як суб’єкт, тобто не є юридичною особою.

Відповідно до Закону України «Про корінні народи» кожен корінний народ має право на представницький орган, що створюється корінними народами і відповідно до Конституції та законів України наділяється правом представляти корінні народи та приймати рішення від їх імені.

Нагадаємо:

  • 1 липня 2021 року Верховна Рада ухвалила закон про корінні народи України, ініційований президентом Володимиром Зеленським. Документ встановлює, що в Україні є три корінні народи – кримські татари, караїми та кримчаки. 23 липня закон набрав чинності.
  • 5 червня 2023 року Меджліс кримськотатарського народу подав документи до Державної служби України з етнополітики та свободи совісті для закріплення свого правового статусу як представницького органу кримських татар. На їх підставі Кабмін України має видати відповідне розпорядження. З жовтня того ж року документи знаходяться на погодженні в правительстве, проте жодних змін наразі не відбулося.