СБУ повідомила про підозру у воєнних злочинах п’ятьом офіцерам Росгвардії, які керували захопленням Запорізької АЕС

Влада
Військовослужбовець РФ на території Запорізької АЕС в Енергодарі. Фото: РИА Новости

Слідчі Служби безпеки України заочно повідомили про підозри п’ятьом офіцерам національної гвардії РФ (Росгвардії) – Алєксєю Домбровскому, Сєргєю Довганю, Алєксєю Рєшетнєву, Юрію Лукачову та Мурадхану Ахмєдханову, які у березні 2022 року організували та здійснили захоплення Запорізької атомної електростанції.

Про це повідомляє Центр журналістських розслідувань з посиланням на тексти підозр, опубліковані Офісом Генерального прокурора України.

Правоохоронці довели, що координували злочини російських окупантів по захопленню ядерного об’єкту березні 2022 року:

  • заступник начальника головного управління Росгвардії по Краснодарському краю, генерал-майор Алєксєй Домбровскій з позивним «Звезда 08»,
  • начальник відділу організації охорони важливих державних об’єктів Сибірського округу Росгвардії, полковник Сєргєй Довгань з позивним «Звезда 09», 
  • командир полку з охорони важливих державних об’єктів Приволзького округу Росгвардії, полковник Алєксєй Рєшетнєв з позивним «122»,
  • командир 22-ї окремої бригади оперативного призначення «Кобра» Північнокавказького округу Росгвардії, полковник Юрій Лукачов з позивним «Кулон»,
  • командир посиленої тактичної групи 749-го окремого батальйону особливого призначення Росгвардії, підполковник Мурадхан Ахмедханов з позивним «Шейх».

Підозрювані у воєнних злочинах офіцери Росгвардії, які командували захопленням ЗАЕС. Фото: Енергодарська міська рада

Саме вони, в порушення Женевських конвенцій, якими передбачено, що «атомні електростанції прямо не повинні ставати об’єктами нападу» віддавали накази обстрілювати ЗАЕС, із використанням танків, бронетранспортерів та стрілецької зброї. 

При цьому були обстріляні енергоблоки, резервна дизельна електростанція, бризкальні басейни, адміністративна будівля, лабораторно-побутовий комплекс. 

Деякі з об’єктів станції були пошкоджені снарядами. За висновками експертів, це могло призвести до руйнування фізичних бар’єрів захисту реакторів ЗАЕС, витоку радіації та подальшого радіаційного забруднення навколишнього середовища.

Військовослужбовці національної гвардії РФ підозрюються у вчиненні кримінального правопорушення ч.2 ст.28, ч.1 ст.438 КК України – порушення законів та звичаїв війни. Санкція статті передбачає позбавлення волі строком від 8 до 12 років.

Нагадаємо:

    • 4 березня 2022 року окупанти захопили Енергодар та ЗАЕС поряд із містом. Це найбільша за розмірами АЕС у Європі та третя – у світі. Вона працює в об’єднаній енергосистемі України трьома із шести блоків. 21 липня Енергоатом повідомив, що окупанти завели важку техніку до машинної зали енергоблоку. Російська окупаційна влада обмежує присутність українських співробітників на станції. Російські військові майже щодня обстрілюють майданчик захопленої ними ЗАЕС, а сама станція замінована.
    • 5 жовтня 2022 року Володимир Путін підписав «указ», у якому доручив «передати в управління РФ» Запорізьку атомну електростанцію, яку захопили російські військові.
    • 29 вересня 2023 року 69 країн на Генеральній конференції МАГАТЕ підтримали резолюцію про повернення Запорізької АЕС під контроль України. 23 листопада 2023 року Євросоюз і низка країн закликали РФ негайно вивести свої війська, техніку, обладнання та інший персонал із незаконно захопленої Запорізької АЕС, а повний контроль над станцією повернути компетентному українському персоналу.

***

24 лютого 2022 року президент РФ Володимир Путін заявив про проведення «спеціальної військової операції» на окупованому Донбасі. Росія завдала ракетних ударів по території України і розпочала пряме повномасштабне вторгнення на чотирьох напрямках. Збройні сили України дають відсіч ворогові: план бліцкрігу – захопити Київ за два-три дні – провалився, російська армія відступила від столиці, зазнала нищівної поразки на Харківському напрямку, у листопаді 2022 року ЗСУ звільнили Херсон і правобережжя області. Російські військові вчиняють тисячі воєнних злочинів та злочинів проти людяності на всій території України. 

Центр журналістських розслідувань веде щоденну хроніку Війна Росії проти України на всіх майданчиках: YouTubeFacebook, TelegramTwitter