Міністр оборони Рустем Умєров подав до Кабінету міністрів подання на звільнення свого заступника Дмитра Кліменкова та вирішив не продовжувати контракт з директором Агенції оборонних закупівель Мариною Безруковою. Він звинуватив їх у провалі роботи із закупівлі зброї. Керівником АОЗ хочуть призначити Арсена Жумаділова, який нині очолює ДП «Державний оператор тилу». При цьому 24 січня Наглядова рада АОЗ подовжила контракт з Безруковою ще на рік.
Про це Умєров повідомив на своїй сторінці у Facebook.
«Директором АОЗ буде призначено Арсена Жумаділова. Цього року АОЗ і ДОТ мали однакові умови. Одна агенція виконала роботу, інша – лише створювала медійний шум. Розмов про закупівлю озброєння для армії багато, результат – незадовільний. Ми змінюємо систему, щоб результат був на фронті, а не в новинах», – написав Умєров.
За його словами, агенція не впоралась із завданням вчасно і в повному обсязі забезпечити фронт усім необхідним озброєнням. Натомість за останні пів року, мовляв, «ми отримали політичні ігри, «зливи» контрактів, «злив» інформації (правоохоронці обовʼязково ще перевірять ці факти), піар бездіяльності та невиконання KPI підпорядкованим підприємством МОУ».
Міністр заявив, що закупівлі зброї повинні бути закритими, але «перетворилися на «Амазон», де кожен користувач інтернету може у реальному часі бачити, хто і що купує, в яких обсягах та у яких виробників».
Крім того, Міноборони відкликає двох представників держави з Наглядової ради АОЗ.
«Це стане прецедентом в історії державного корпоративного управління, коли два незалежних представники Наглядової ради підтримали позицію держави, а уповноважений державою представник інтересів держави проігнорував рекомендації органу управління. Перезапуск Наглядової ради відбудеться найближчим часом», – вказав Умєров.
Представниками держави у Наглядовій раді АОЗ є ексзаступник міністра оборони Юрій Джигир та директор фонду «Повернись живим» Тарас Чмут.
Гендиректор ДОТ Арсен Жумаділов підтвердив, що погодився стати керівником АОЗ замість Марини Безрукової.
«Це правда. Я погодився взяти на себе відповідальність за закупівлі летальної номенклатури в, м’яко кажучи, складний час», – написав Жумаділов у Facebook, уточнивши, що при цьому залишається керівником ДОТ.
Водончас 24 січня Наглядова рада АОЗ повідомила, що подовжила контракт з Мариною Безруковою терміном на 1 рік. Додаткову угоду на подовження його дії підписав голова ради Юрій Джигир.
Таке рішення, за його словами, було мотивоване важливістю «зберегти безперервність у роботі Агенції оборонних закупівель, адже від цього напряму залежить стабільність постачань для ЗСУ та системні кроки щодо реформування системи оборонних закупівель».
Як було наголошено, чинна редакція статуту Агенції не зобов`язує погоджувати свої рішення про зміну умов контракту керівника, зокрема пролонгацію угоди, з Міноборони.
В цей же день Марина Безрукова заявила, що залишається чинною очільницею Агенції оборонних закупівель, попри відмову Міноборони продовжувати з нею контракт.

Марина Безрукова, директорка Агенції оборонних закупівель. Фото: facebook.com/maryna.bezrukova
В ефірі «Суспільного», вона наголосила, що її позиція відповідає законодавству, оскільки Наглядова рада прийняла одноголосне рішення про продовження з нею контракту, і цей проєкт рішення надсилався Міністерству оборони.
«Всі документи належним чинам оформлено. Тому моя позиція є незмінною: АОЗ функціонує у відповідності до законодавства і до потреб ЗСУ», – сказала Безрукова.
Вона зазначила, що була шокована оприлюдненою інформацією міністра оборони Рустема Умєрова про непродовження контракту. «Виглядає це як спроба зґвалтувати всі реформи, які були анонсовані й обіцяні суспільству», – вказала Безрукова.
Нагадаємо:
- 29 січня 2024 року Міноборони України видало наказ про призначення Марини Безрукової директором державного підприємства «Агентство оборонних закупівель». Вона має понад 20 років досвіду в управлінні ланцюгами постачання та розвитку партнерства з іноземними компаніями.
- У листопаді 2024 року Кабмін за поданням міністра оборони Рустема Умєрова в обхід Агенції оборонних закупівель забрав з бюджету Міноборони 23 млрд грн і віддав їх Держприкордонслужбі на закупівлю снарядів у польської фірми PHU Lechmar, яка вже зривала поставки та має зв’язки з організатором оборудки «Львівського арсеналу». За кілька днів вся сума терміново залишила територію України за 100-відсотковим авансом.