Як переселенцю з ОРДЛО оформити пільгову пенсію

Для оформлення пільгової пенсії переселенцю з Донбасу потрібно отримати довідку внутрішньо переміщеного особи. Після цього необхідно звернутися в Пенсійний фонд і надати документи, що підтверджують наявність достатньої кількості стажу. Це не дуже складна процедура, якщо є достатня кількість документів.

Про це телеканалу «Дом» розповів глава Координаційного центру з надання правової допомоги Міністерства юстиції України Олександр Баранов.

Щоб в 2021 році стати пенсіонером в 60 років, потрібно мати не менше 28 років страхового стажу. Цього року зможуть піти на пенсію 63-річні українці зі стажем від 18 до 28 років, а також 65-річні, які мають стаж від 15 до 18 років. Надалі необхідна тривалість стажу буде рости на один рік, поки в 2028 року не досягне 35 років.

Якщо якесь невеличке кількість місяців не було записано в трудову книжку або відсутній в базі, але на руках є трудова книжка, можна звернутися до Пенсійного фонду, надавши її.

Якщо документів, що підтверджують такий трудовий стаж, немає, то можна залучити двох свідків, які можуть підтвердити, що дійсно людина працювала на підприємстві. У такому випадку при зверненні до відділення Пенсійного фонду потрібно подати заяву (самому або через представника), вказавши, хто буде свідками. Пенсійний фонд в спеціальній комісії розглядає таку заяву і приймає рішення.

«Якщо документи, які використовувалися при доказі трудового стажу, викликали сумніви, дуже часто на сьогодні Пенсійний фонд відмовляє в розгляді документів, які були видані на непідконтрольною території. У цьому випадку необхідно звернутися в суд, щоб він встановив, що документи дійсно видані, і вони справжні. І після цього знову звернутися до Пенсійного фонду», – розповів правозахисник.

У Пенсійному фонді України назвали банки, які з 1 вересня будуть виплачувати пенсії: їх 19. Пенсіонери, які до сих пір отримували свою пенсію через «Укрпошту», повинні будуть до 1 вересня вибрати один з цих банків і відкрити в ньому рахунок.

В Україні з вересня 2021 року планується виплата пенсій на банківську картку, тому доставка пенсій додому буде здійснюватися тільки для маломобільних категорій, зокрема, особам з інвалідністю I групи, тим, хто старше 80 років і тим, хто за висновком ЛКК (лікарсько консультативної комісії) потребує стороннього догляду.

Ощадбанк продовжив дію платіжних карток переселенців, термін дії яких спливає під час карантину, до 1 травня 2021 року.

Нагадаємо:

  • ВПО за послугу СМС-інформування в Ощадбанку оплачують 7 грн на місяць. Крім того, з 1 грудня вони можуть знімати пенсії без комісії у банкоматах та відділеннях банку.
  • Ощадбанк роз’яснив, в яких випадках інформація про внутрішньо переміщених осіб передається до Пенсійного фонду України для перевірки.
  • Ощадбанк призупинив знищення карт пенсіонерів-переселенців, які ті не отримали через заблоковані ОРДЛО пункти пропуску: багато пенсіонерів з березня 2020 року не можуть потрапити на підконтрольну української влади територію.
Інформаційна агенція “Центр журналістських розслідувань”
Kyiv Kyiv Ukraine